Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ruhnus oma katekismus, nüüd ka evangeelium

08.10.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

evangeelium copyRuhnu koguduse õpetaja Harri-Johannes Rein (88) on taas välja andnud raamatu, mis kannab ühesõnalist pealkirja «Evangeelium».

Pigem tahaksin kõvakaanelise teose kohta kasutada sõna «pühakiri» (fotol tiitelleht), mis tundub igatahes õigem olevat. Võimaluse eest Jumalale tänu öeldes kirjutab auväärne vaimulik, et on oma evangeeliumiraamatu Jumala Pojast Jeesusest Kristusest kokku kirjutanud Matteuse, Markuse, Luuka ja Johannese evangeeliumi põhjal, kasutades allikana 1938. a trükist Uuest Testamendist ja Psalmidest.
Käsikirja koostas ta noormehepõlves aastail 1949–1952 Risti alevis. Evangeeliumi on küljendanud Kristiina Krabi. Tiitelpildi originaal on autori, sõjaaegse koolipoisi vesivärvidega loodud detailirohke miniatuurmaaling, mille imepeen nüansseeritus aimub trükitultki.
Kümme aastat tagasi andis õp Rein välja nn Ruhnu katekismuse. Rariteetne raamatuke ei sisalda koostaja nime, aga kes teab, see teab. Kuulsin, et «Katekismus ehk mida ütleb Pühakiri …?» on ilmumas nõudluse tõttu uustrükis ja peaks varsti kõigile soovijatele kättesaadav olema.
Vaid kaks aastat tagasi andis Harri-Johannes Rein välja regivärsilise «Kungla», mis samuti autori illustreeritud.
Siia ritta sobib lisada ehk kõige varasem trükis – «Evangeeliumikalender Issanda aastaks 2000». Ka minul on see kalender kapis olemas, aga kalendrina ei raatsinud ma seda küll kasutada. Pigem lugesin ja loen ka praegu kui salme Piiblist.
Õpetaja Reinu välja antud raamatud ei ole laiatarbekaup. Pigem on need haruldased oma sünni poolest ja võimsad oma sisult. Saab vaid tänulik olla selle eest, et väärikas eas vaimulik on endas leidnud jõudu anda inimestele lugemiseks aardeid, mida aastate jooksul läbi tunnetanud, palvetanud, kirjutanud ja joonistanud.
Sirje Semm

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)