Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ruhnu koguduse rõõmupüha

27.05.2020 | | Rubriik: Kirikuelu
Ruhnu koguduses leeritati viis leerilast. Erakogu.

3. mail toimus Ruhnu püha Magdaleena koguduse leeripüha. Erakordseks teeb sündmuse see, et konfirmatsioon leidis aset eriolukorra ajal ja viimati leeritati korraga viis inimest 22 aastat tagasi.

2016. aastast kogudust teeniva diakoni Jaanus Torrimi hääl kõlab telefonis erakordselt rõõmsalt, kui ta leerikursusest kõneleb: „Kohtusime pühapäeviti kirikus. Õpetasin saare püsielanike (neid on veidi üle 50) hulka kuuluvaid leerilapsi jumalateenistuse sees jutluse ajal nõnda, et nad said ka küsimusi esitada ja küsiti julgelt. Ehkki teadsime, et saarel viirust pole, hoidsime siiski ka nõutud vahemaid kirikus.“ 

Leeripüha peeti lihtsalt ja väikeses ringis, ent osavõtjatele oli see siiski väga pidulik. Diakon Torrimile kingiti korvitäis n-ö kümnist, nagu konfirmeeritud seda ise nimetasid, mis sisaldas mune, mett, meeste moosi, kohapeal toodetud suitsuvorsti ja purgi mahla.

„Ei tea, mis toimub inimeste südames, ent olen siiski veendunud, et kirik on Ruhnu kogukonna jaoks oluline. Ka neile, kes on olnud kriitilised, läheb siiski väga korda, mida kirikus tehakse. Kindlasti on saarel veel neid, kes on leeri tulekut kaalunud, küllap jõuab ka nende aeg kätte,“ ütles alates 2019. a veebruarist Ruhnus alaliselt elav diakon Torrim lõpetuseks.

Kuna muust maailmast isoleeritud Ruhnu saarel viirusesse nakatanuid ei olnud, siis andis peapiiskop Urmas Viilma eriolukorra ajal diakon Jaanus Torrimile loa konfirmeerimistalituse pidamiseks. Leerikursus algas 1. märtsil, algselt ülestõusmispühale planeeritud leeripüha lükkus eriolukorra tõttu edasi kolm nädalat. Et tegu on erakordse sündmusega, annab tunnistust statistika. Aastatel 2009–2019 leeritati kokku viis inimest, korraga viis leerilast oli 1998. aastal õpetaja Harri Reinu ajal ja enne seda 1991. aastal. 2019. aastal oli kogudusel 14 liikmesannetajat ja 50 liiget.

Kätlin Liimets

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)