Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ruhnu kirikud säravad valguses

06.11.2019 | | Rubriik: Kirikuelu
ruhnu2019

Tuledes Ruhnu kirikud. Koguduse arhiiv

Sügiseti, kui päike madalalt käib, mattub väike Ruhnu saar varastel õhtutundidel pimedusse. Väikeste tänavalaternate valgus kaugele ei ulatu.

Juba mitu aastat tagasi alustasime Ruhnu kirikute valgustamise projektiga. Esialgu arvasime, et mis see töö ikka on: lambid kirikuaiale ja juhe taha. Tegime ühel augustiööl proovivalgustamisegi. Kena oli küll! Selgus aga, et kuna Ruhnu kirikute ala on muinsuskaitseala, tuleb kõik tööplaanid kooskõlastada muinsuskaitsega.
Aega võttis, aga asja sai! Meid toetasid Ruhnu vallavalitsus, kohaliku omaalgatuse programm ja muinsuskaitseamet. Töid tegi Teet Ruben ja Ko OÜ. 19. oktoobril särasid Ruhnu ajalooliste kirikute siluetid öövalguses. Automaatrežiim juhibki valgust nii, et hämaruse saabudes süttivad tuled ja hommikul kustuvad. Käidavamaks muutub ka kirikutee, mis seni oli pimedaim nurk külas. Loodame, et ruhnlased leiavad nüüd sagedamini tee kirikusse.
Tegemisi on plaanis teisigi. Koostöös maaülikooli maastikuarhitektuuri tudengitega on valmimas Ruhnu kalmistu hoolduskava, mille tulemusel mõõdistatakse kunagised matmispaigad. Juba on avastatud saare tuntud elanike rahupaiku, mis kantakse kaardile, et turistid need kergesti leiaksid.
Kui tänavu saime uuendatud puukiriku käärkambri katuse ja osaliselt kooriruumi katuselaudu, siis tuleval aastal hakkame ette valmistama kivikiriku torni remonti. Tuules lahti käändunud katuse­plekke vahetades selgus, et vaja oleks ette võtta torni suurem remont. Tööde kava ja eelarve on valmimas ning siis peidetakse torn mõneks ajaks tellingutesse. Edasi tuleb hakata plaanima kivikiriku sisetöid.
Rõõmustav on, et muinsuskaitseamet hindas Ruhnu pastoraadi aida renoveerimise teiste seas paremaks restaureerimistööks.
Kuigi Ruhnu kogudus on väga väike ja liikmemaksudest mingeid töid planeerida ei saa, on ometi tänu fondide ja teiste toetajate abile kirikutes päris palju suudetud korda teha. Meie kohus ongi hoolitseda oma templite eest, mis kannavad endas ajalugu ja mõttevaimu. Igaviku väärtusi.
Jaan Urvet,
Ruhnu Püha Magdaleena koguduse juhatuse esimees

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde!  (Jh 12:32)