Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Rõuge kiriku uks ajalooallikana

20.06.2012 | | Rubriik: Kirikuelu

Mait Mölder (vasakul) tutvustab ajaloolisi kirjutisi kirikuuksel.  Liina  Raudvassar

Rõuge kiriku 1900. aastal valmistatud peaukse vooderduse alt tulid esile huvitavad kirjutised.

Kui ajahambast puretud voodrilauad kiriku vanalt ukselt eemaldati, veeris õpetaja Mait Mölder pliiatsiga puidule kirjutatu kokku. Esimene tekst pärineb kirikuukse valmistamise ajast, seal nimetatakse, et kirikuõpetajaks on Rudolf Gottfried Kallas ja köstriks Adolf Assor.
1966. aastal vajas uks hädapärast remonti ja tehti teine kirjutis, millega anti ajastu iseloomustus poliitilist olukorda trotsides: «Aeg on kirikule väga raske. Tugev ateistlik propaganda. Kirikule pealepandud kõrged maksud. Eesti tehtud Nõukoguduse Liidu liidu riigiks.» Õpetajaks oli siis Bernhard Talvar ja organistiks õpetaja abikaasa Hilma Talvar. Mait Mölderi meelest on tegemist kinnitusega, et kirik võttis ka keerulistel aegadel Eesti ühiskonnas tõe kuulutamise ning säilitamise kohustuse. Võib ette kujutada, millega riskides. Eriti pidi seda teadma Bernhard Talvar, kes 1944. aastast viibis 12 aastat poliitvangina Venemaal.
Enne kirikuukse taas vooderdusega katmist jäeti eelnevate kirjutiste eeskujul voodri alla märge tänasest päevast. «Ikka hariliku pliiatsiga, mis näib olevat püsivaim materjal,» selgitab õp Möder. Uksele kirjutati, kes on praegu Rõuge koguduse eesotsas tegevad, tänapäeva iseloomustamiseks nimetati, et Eesti on Euroopa Liidu ja NATO liige; rahval on elu raske ja inimeste väljaränne Eestist on suur; kirik kannatab sekulariseerumise mõjude all, aga liberalismi mõjudele peab veel vastu.
Liina Raudvassar

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)