Esileht » Online » Online artiklid »

Rooslepast röövitud vara väärtust hindab muinsuskaitseamet

28.07.2013 | | Rubriik: Online artiklid

Ööl vastu esmaspäeva tungisid kurjategijad Rooslepa kabelisse ja viisid kaasa vaid paari nädala eest Rootsist tagasi toodud hinnalise kirikuvara.

Kokku varastati 17 eset, peamiselt armulauariistad. Samuti on altarilt ära viidud küünlajalg ja peeker, mille olid rootslased kogudusele kinkinud kabeli taasõnnistamisel.

Noarootsi vallavanema Annika Kapi sõnul viidi ära kõik, millel on väärtus rahas. Pigem emotsionaalse ja ajaloolise väärtusega puukast ja tekstiilid on alles.

Kirikuvara saabus Rooslepa kabelisse 7. juulil Rootsist, kus need olid olnud hoiul 1944. aastast. Esimesed 35 aastat hoiti varasid ajaloomuuseumis salaja hirmust, et Nõukogude Liit võib selle välja nõuda.

30 000 Rootsi krooni
Varastatud esemete hõbeda hinnaks on Kapi sõnul arvestatud 30 000 Rootsi krooni.

„Aga kui palju maksab ajalugu, kui palju mõne kullassepa pitser,” arutles Kapp. Esemete koguväärtuse hindamiseks pöördus Kapp muinsuskaitseameti poole.

Muinsuskaitseameti vallasmälestiste nõuniku Viljar Visseli sõnul tuleb hind esemete kaupa rahasse ümber arvestada ja seda lähiajal tehaksegi, kuid ülesanne on raske.

„Selgesti on see metalli hinnast kordi ja kordi kõrgem,” ütles Vissel. Väärtuslikud on ka varastatud puitküünlajalad ja vahel on tinakann hõbepeekrist väärtuslikumgi. Eraldi väärtuse annab esemele see, et need olid taas oma algses kontekstis.

Edasi loe Lääne Elust.

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)