Esileht » Online » Online artiklid »

Rooslepa kabelist varastati väärtuslik kirikuvara

23.07.2013 | | Rubriik: Online artiklid

Eile öösel varastati Noarootsist Rooslepa kabelist väärtuslik kirikuvara, mis toodi hiljuti Rootsist, kus see oli 1944. aastast hoiul.

Noarootsi vallavanema Annika Kapi sõnul hakkas kabeli signalisatsioon tööle eile öösel kl 1.24. Politsei on sündmuspaiga üle kontrollinud, kirjutab portaal Läänlane.

Kirikuvara oli võõrvõimu eest Rootsi hoiule viidud. 22 eset hoiti Stockholmi riiklikus ajaloomuuseumis ja toodi tänavu juuli alguses Noarootsi taas vaatamiseks.

Rooslepa kabelisse tagasi jõudnud esemeist kõige väärtuslikum oli umbes 370 aastat vana hõbedast ja kullatud armulauakarikas. Esemete hulgas oli mitu väärismetallist asja, kuid oli ka lihtsaid esemeid. Tagastatud vara hulgas oli näiteks praeguse Rootsi kuninga vanaisa portreefoto. Tollal veel kroonprints olnud Gustaf Adolf, hilisem kuningas Gustaf VI Adolf käis Rooslepas 1932. aastal.

Kirikuvara viisid eestirootslased Rootsi 1944. aastal, kui okupatsiooni eest põgenesid. Algul oli vara Rootsi Sparbankenis ja seda varjati, et Nõukogude Liit ei saaks vara tagasi nõuda. “Seal ei olnud mitte ainult Rooslepa kabeli varad, seal olid ka Vormsi, seal olid ka Ruhnu varad,” rääkis Noarootsi vallavanem 8. juulil “Aktuaalsele kaamerale”.

Edasi ERR Uudistest.

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)