Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Rõõmust sündinud laulud said kaante vahele

12.10.2010 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

Sirje Kaasik on tunnustatud laululooja, kelle laulud on ka laulupeo repertuaaris. ArhiivHelilooja ja Haapsalu muusikakooli õpetaja Sirje Kaasiku sulest on tulnud uus vaimulike lauludega raamat, mis väärib kättevõtmist ja laulud laulmist.
Laulikusse on Sirje Kaasik koondanud üheksa aasta jooksul kirjutatud segakoorilaulud – 22 laulu ja neli kaanonit. Enamiku on Haapsalu luteri koguduse toomkoor juba varem ette kandnud, aga on ka täiesti uusi ja laulmata laule.
«Vaimuliku sisuga laulik,» ütles Kaasik. «Ainult kolm ilmalikku laulu on seal.» Laule on eesti ja ladina keeles.
Sõnade autorite seas on kirikuõpetajad Anna-Liisa Vaher, Jaan Tammsalu ja Naatan Haamer; Haapsalu luuleaja Silvi-Astrid Mickelin ja Ellen Niit. Mõne laulu sõnad on kirjutanud ka helilooja ise.
Lauliku nimilaulu «Laul sünnib rõõmust» sõnad kirjutas Haapsalu poeet Mati Puhm.
Kaanepildil on tänavu sõbrapäeval Haapsalus mere ääres pildistatud halo. Selle pildi tegi lauliku kujundanud Ivi Piibeleht Kalda tänavalt. Lauliku on kirjastanud Talmar ja Põhi, kes andis välja ka eelmise lauliku, lastele mõeldud «Lauluhääle».
«Segakoorilaul pole ühehäälne, see nõuab harmooniat, vormi ja tunnetust,» võrdles Kaasik laste- ja segakoorlilaulude tegemist.
Uue lauliku lemmiklaulu kohta ütles Kaasik, et kõik on armsad nagu oma lapsed ikka, aga toomkooriga on palju lauldud isamaateemaliste laulude võistluse tarvis kirjutatud «Armastuse ülemlaulu».
Edasiste plaanide kohta ütles Kaasik, et lastelaule on tal kogunenud juba 40 ringis. Suurvormid sünnivad nii, et «kui leian hea luuletuse, siis palun väga, küll ta tuleb».
Raamatu «Laul sünnib rõõmust» tutvustamiseks peeti Haapsalu toomkirikus väärikas kontsert.
Lehte Ilves

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)