Esileht » Uudis » Uudised »

Rõõmusõnum Petseris

08.04.2015 | | Rubriik: Uudised

«Petseri koguduses kuulutati selges puhtas eesti keeles rõõmusõnumit Kristuse ülestõusmisest,» kinnitab Võru Katariina koguduse õpetaja Andres Mäevere, andes Eesti Kirikule ülevaate teise ülestõusmispüha jumalateenistusest Petseri Peetri koguduses. Peale vaimuliku võttis sõnajumalateenistusest osa kaks inimest: elupõlisest petserlasest koguduseaktivist Mart Kallas ja Balti filmi- ja meediakooli üliõpilane Nora Särak, kel käsil kooli lõputööna film Petserimaast ja Petseri luteri kogudusest.
Enne kirikupinki istumist tuli Mart Kallasel veel kirikutorni kella helistama ronida, et üle linna, kus õigeusu klooster ja mitmed ortodoksi pühakojad tooni annavad, luteri kiriku sõnumil kõlada lasta. «Lugesime jumalasõna ja laulsime nii hästi, kui suutsime,» räägib õp Mäevere, selgitades, et organisti kaasamine käib kogudusele majanduslikult üle jõu ning seetõttu lauldakse koguduselaule a cappella ilma oreli saateta. Pärast teenistust jagas Mart Kallas kirikulistele kodus värvitud pühademune. Andres Mäevere selgitab, et käib Petseri kogudust teenimas reeglina kord kuus. Jätkab tegevust seni, kuni selleks on misjonikeskuselt toetus eraldatud. «Viisa on just aegumas, peangi uue aastase Vene viisa saamiseks taotluse sisse andma,» räägib ta.
Praeguse Eesti piiri taha jääv Võru praostkonda kuuluv Petseri Peetri kogudus ning formaaljuriidiliselt Pihkva oblasti administratsiooni alla jääv kirik on Peterburi Jaani kiriku kõrval EELK visiitkaardiks Venemaal. «Olla kohal ja hoida avatud kuulutuspunktina,» sõnastab õp Mäevere EELK kontseptsiooni Petseri koguduse küsimuses. Plaanist kinnipidamine on ent paras katsumus ning nüüdseks on selge, et lõputult sama valemiga edasi ei saa. Mäevere sõnul on kaaluda kahe võimaluse vahel: kogudus läheb oblasti alla või saab Ingeri kiriku osaks. Esimesest variandist on huvitatud Peterburi muusikud, soovides Petserisse rajada orelimuuseumi. «Me peaksime rahul olema Ingeri kirikusse kuulumisega,» arvab Andres Mäevere.
Liina Raudvassar

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)