Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Rõõm vabadusest ja muusikast

07.01.2015 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Laupäeval helisesid kirikukellad, et meenutada vabadussõja lõppu 95 aastat tagasi. See oli oluline sündmus peaaegu sajand tagasi ja on jätkuvalt. Kui hetketi võib poliitilistest kemplemistest tüdinenult vahel tunduda, et meile läheb korda vaid igapäevaeluga toimetulek, siis läinud jõulud oli taas tunnistus, et meie ajalugu ja tulevik on jätkuvalt olulised. Tuleviku sünonüümina võiks siin kontekstis kasutada ka sõna «vabadus».
Aastaid viidi jõululaupäeval Julius Kuperjanovi hauale küünlaid, protestiks kehtiva võimu vastu. Ajaga pole komme vaibunud, nüüd juba tänutäheks on vabadussõja kangelase viimne puhkepaik suuremate pühade ajal küünaldega kaetud. Veel aasta esimestel päevadel põles neist mõni – ikka leidus keegi, kes tuli ja meenutas. Kui vabadussõja lõpp tähistas uue ja turvalisema aja saabumist, siis turvalisusest on praeguses maailmas saanud vaat et kõige olulisem märksõna. Ka aastavahetuse kõnes märkis president meie riigi tuleviku seisukohalt olulistena haridust, julgeolekut ja inimeste toimetulekut. Hea elu on turvatunne lastele, eakatele, kõigile, märkis president, pidades silmas mitte ainult rahu, vaid igaühe toimetulekut.
Ei tea, kas Eesti vabaduse eest võidelnud sõja lõpust kuuldes laulsid, aga usun, et üle vabastatud maa kaikus hümn küll ja ehk mõnigi laulupidudel armsaks lauldud laul. (Selleks ajaks oli toimunud seitse üldlaulupidu.) Laul on meie rahva ühendanud, tõstnud tema eneseteadvust ning ühendanud kodu- ja ulgueestlased, nagu kõneles maestro Roman Toi. Intervjuud temaga näitas Eesti Televisioon alanud muusika-aasta esimesel päeval. Muusika on tekitanud poliitilisi kirgi, meenutas 98aastane maestro, ent lõpuks avanud suletud uksi.
Aasta algas Bachi-nimelise muusikafestivaliga ja selle esimest kontserti võrdles korraldaja Andres Uibo kui pärast kõrberännakut jõudmist kristallselge puhta vee allikale, kus janused said vägevat kosutust. Eelolev suvi toob kirikurahvale ja kõigile muusikasõpradele vaimuliku laulupeo Tartus. Soovin kõigile rõõmsat, muusikat täis aastat!
Rita Puidet

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)