Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Toimetaja ringvaade »

Rõõm tahab rõõmustamist

15.04.2015 | | Rubriik: Toimetaja ringvaade

Igal kevadel on aeg, mil tajud, et õhk on tihe kohe-kohe pakatavate pungade eluõiguse nõudmisest. Justkui oleks pungad ja lehed ning isegi tulevased õied juba olemas, aga silmale veel nähtamatud. Mulle meeldib siis metsas jalutada ning seda kummalist piiri veel olematu ja kohe saabuva vahel aimata ja otsida.
Sama kirjeldus ehk miski, mis on juba olemasolev, aga samal ajal veel teostamata, võiks haakuda ka meie viimase nädala poliitilise eluga. Kolmikliit kirjutas alla koalitsioonilepingule ja nimetas uue valitsuse liikmed. Potentsiaal, mida teostada, on loodud ehk on kokku lepitud, millised lehti ja õisi soovitakse kasvatada. Tulemus sõltub ühisest toimimisest, eesmärgile keskendumisest, koostoimivast sünergiast. Õhus on elev pinge saabuvast, on lootusi, ent need pole veel täitunud.
Lääne kirikus on rõõmuaeg, mis järgneb ülestõusmispühadele. Sedasama rõõmu, et «Kristus on surnuist üles tõusnud, surmaga surma maha tallanud ja neile, kes hauas olid, elu kinkinud», kuulutas möödunud pühapäeval ka vana kalendri järgi elav õigeusu kirik. See, mida loodus ja poliitiline elu veel otsib ja aimab, on vaimumaailmas saabunud ja kestab tervelt 50 päeva, kuni nelipühini. Kas see rõõm on meie südametes? On seda vähe? Või koguni liiga palju?
Kui esimene ja teine ülestõusmispüha möödusid ja jätkuvalt tervitasin kristlasi, keda polnud veel rõõmuajal kohanud, sõnadega: «Kristus on surnuist üles tõusnud!», sain väga erinevaid reaktsioone. Oli rõõmsaid vastutervitajaid ja neid, kes ütlesid, et rõõm on nii suur, et pole veel täielikult kohale jõudnud. Aga oli ka neid, kes vaatasid mind veidi imestunult ning küsisid, kus ma õigel päeval olin, justkui mahuks sõnum surma võitmisest kahte kalendrisse märgitud päeva. Üks vastus kõlas koguni: «Ah see! See on juba unustatud!»
Annaks Jumal, et kevade ja poliitiliste plaanidega samal viisil ei läheks, sest olematu tahab olevaks saada, nähtamatu nõuab eluõigust, rõõm tahab rõõmustamist.
Kätlin Liimets

See ei sünni väe ega võimu läbi, vaid minu Vaimu läbi, ütleb vägede Issand. (Sk 4:6)