Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Rohuneeme kabel on lõplikult valmis

15.08.2012 | | Rubriik: Kirikuelu


Viis aastat tagasi taaspühitsetud Rohuneeme kabel sai viimase särava killu augusti esimesel nädalavahetusel, kui õpetaja Mikk Leedjärv pühitses kabeli altarimaali.
Viimsi kirikust on saanud kunstnikele armastatud paik, kus oma töid näidata. Üks neist on olnud tuntud maalikunstnik ja graafik Andres Tolts, kellele kogudus eesotsas näitusi organiseeriva diakoni Erkki Juhandiga tegi ettepaneku maalida Rohuneeme kalmistul paiknevasse kabelisse altarimaal.
Teated kabeli olemasolust Rohuneemel ulatuvad aegade taha. Madalat paika meres neeme tipust ida poolt lõuna suunas kutsutakse Kabelikariks. Tõenäoliselt võis kabel olemas olla tsaariajal. 1920. aastal toodi siia Aegna saarelt püha Jaakobi kabel, millest sõja käigus säilis ainult kell.
2003 hakkasid kohalikud inimesed vallavalitsuse toetusel nõukogudeaegsest tööriistakuurist inimeste mälestuste ja säilinud  fotode järgi ehitama kabelit, mis sarnaneb endisaegsega, selgitab Eesti Kirikule ehituse lugu kabelis jumalateenistusi pidav õp Mikk Leedjärv. Taastamise aegu toodi peidupaigast välja ka kadunud kell.
Ehitusprojekti tegi Ilmar Kannelmäe ja neli aastat kestnud töö päädis kabeli pühitsemisega, kuid väike pühakoda oli ilma altarimaalita. Maali pühitsemisega sai kabel enam valmis, kui ta seni oli, puudu on veel orel.
Ristikujuline, kolmest tükist koosnev maal on hea näide moodsast kunstist, lastes kõnelda perspektiivil ja igavikul. Viimsi vallale kuuluvas pühakojas käib kord kuus toimuvatel jumalateenistustel kümmekond kirikulist. Viimsi valla territooriumil asub kolm luteri kirikut ja kaks kabelit.
Rita Puidet

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)