Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Ristivanemluse teemaliste lugude kogumise tulemus

08.08.2018 | | Rubriik: Esileht

Oma loo saatis ka Kose koguduse diakon Rein Keskpaik. Fotol diakon Keskpaik laulatamas oma ristitütre abielu.
Erakogu

Rahvusvahelise Läänemere regiooni Interreg projekti SEMPRE raames ellu kutsutud kirikutevaheline ristivanemate väärtustamise töörühm kogus 23. märtsist kuni 15. juunini ristivanemluse teemalisi lugusid.

Kutsusime üles kirjutama oma kogemustest, rõõmudest ja muredest ristivanemana, ristilapsena ning ka vanemana, kelle lastel/lastelastel on või on olnud ristivanemad. Lisaks lugudele laekus ka teemakohaseid fotosid.
Autorite seas oli enim luterlasi, ent ka õigeusklikke. Vanim kirjutaja oli 81-aastane ja noorim 30-aastane. Kirjutati ristivanematest, ristilastest, lapse ristiemast, ent ka kogemustest ristivanemana ja sellest, miks pole hakatud ristivanemaks. Huvitava nüansi teemasse andis lugu, mis puudutas nõukogude korra loodud ilmaliku rituaaliga kaasas käinud vaderite institutsiooni. Kaks lugu rändasid Eestist kaugemale, jagades kogemusi ristiemast, kes pärineb Gruusiast, ja Lätist pärit ristiisast.
Žürii, kuhu kuulusid Egle Viilma (EELK, töörühma patroon, Toomkooli direktor), Leena Helena Tölp (EAÕK esindaja), Riin Pärnamets (EMK esindaja), Ene Mellow (RKK esindaja), Sirje Semm (ajalehe Eesti Kirik peatoimetaja), Kätlin Liimets (töörühma koordinaator), luges kõik lood läbi ja tõstis esile viis paremat lugu, mille autoriteks on (enim punkte saanute järjekorras) Liina Eek, Peeter Parts, Liina Lõhmus, Riivo Vään ja Eva-Liisa Luhamets.
Kõikide lugude saatjate vahel loosisime välja auhinnad:
Riivo Vään („Multifilmikangelased“), Eva-Liisa Luhamets („Ristilaps on õnnistus“), Sirli Kaera („Ristivanemluse kahekordne õnnistus“) – osalemine palverännakul Kihnus 7.–9. septembril.
Liina Eek („Minu ristiema Maka“) – imago-dialoogi nõustamine EELK Perekeskuselt.
Peeter Parts („Lugu vaderist“, „Kõikidele ristilastele mõeldes …“, „Vaderite varjud“), Liina Lõhmus („Läti ristiisa“), Mare Riimets („Mina ristiemana“), Aino Raam („Usk, mis toidab meid“) – Eesti Kiriku aastatellimus.
Fea Üprus („Miks minust ei saanud ristiema?“), Rein Keskpaik („Au või vastutus?“) – raamat „Iga päev sinu juures“ EELK Laste- ja Noorsootöö Ühenduselt.
Eva Üprus („Minu ristiema“) – Suhete ehituskivide klotside komplekt EELK Perekeskuselt.
Gennadi Vihman („Tädi Leida“) – CDd „Teelised“, „Valge rüü“ ja raamat „Piibli punane niit“ EELK Misjonikeskuselt.
Täname kõiki osalejaid. Killuke kristlikku pärimust on jäädvustatud ja peatselt saab lugusid lugeda ristivanemluse teemaliselt kodulehelt internetist. Ka ajaleht Eesti Kirik on avaldanud soovi valiku lugudest avaldada. Sellega tehti algust 1. augusti numbris, mil ilmus žüriilt enim punkte kogunud Liina Eeki lugu „Minu ristiema Maka“.
Kätlin Liimets

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)