Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Ristija Johannese sündimise püha – 24. juuni

20.06.2018 | | Rubriik: Esileht

Andrea Verocchio koostöös Leonardo da Vinci ja Sandro Botticelliga, „Kristuse ristimine“, pärast 1470. Tahvelmaal, tempera, Firenze, Uffizi galerii

Aastaringis on mõned verstapostid, mil me paneme tähele loodu toimimist. Suvine pööripäev ja põhjamaine valgusküllus. Ristija Johannese sünnipäev, jaanipäev. Selle päevaga on seotud palju erinevaid tavasid ja tegevusi. Paljudes surnuaedades kogunetakse püha pühitsema, mõeldakse lähedastele, ollakse koos perede ja sugulastega.
Ristija Johannese juurdegi tulevad inimesed. Kuulama ja kuulma. Johannes ristib kuuljad. Tema kuulutuse sisuks on kutse tagasipöördumisele Jumala juurde. Meeleparandus. Mida me peame tegema? Loobuge jumalatust elust! Kuuljad astusid Jordani vette ja ristiti. Meeleparandus! Jumala poole pöördujad, need, kes taipasid, et senisele elule tuleb selg pöörata ja vaadata Jumala poole. Oma tegevuse alguses tuleb Jeesuski Johannese juurde, et Temagi saaks ristitud. Jeesus tunnistab, et naisest sündinute seast on Johannes suurim. Tema teab!
Johannes on Kristuse eelkäija, Jumala Poja teevalmistaja. Jumala salasus on inimesele ehk liig keerukas taibata. Aga siiski ainus võimalus inimeseks olemises. Maisel on ju ajutine tähendus. Jumala sulase tee pole kerge ega auline.
Johannes on kauaoodatud poeg preester Sakariase ja Elisabethi peres. Tema sünd on eriline, tema elu samuti. Jumalariigile pühendatud elu. Vanemate palved ja õpetus. Johannese julgus ja meelekindlus astuda vastuvoolu, loobudes maise heaolu taotlemisest, elu mugavusest. Kui Jumal tegutseb, on kõik viimse detailini paigas. Johannes ei tule vagadust arendama, ta ei suuna inimesi elukorraldust arendama. Ta kutsub – olge valmis, taevariik on lähedal!
Inimene oma loomistäiuses kasutab erinevaid meeli, et maailma taibata. Me kasutame oma mõistust, suudame omandada teadmisi ja neid analüüsida. Suudame mõjutada oma lähedasi ja kujundada oma elu. Teatud piirini. Inimlike võimeteni. Isegi pisut üle. Vahel suudame unistada ja sageli väsime.
Eluga toimetulemise vägi tuleb Jumalalt. Eluvägi saab ulatuda inimese olemise sügavusse Looja, Lunastaja ja Pühitseja pidevas toimes. Jumal tegutseb maailmas ja vahel teeb seda inimeste kaudu ning ikka ja ainult inimese pärast. Elusama elu pärast.
Margit Lail

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)