Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Risti kiriku uks sai uue kuue

06.11.2019 | | Rubriik: Kirikuelu
Ristiuks

Risti kiriku XVIII sajandist pärinev siseuks pärast restaureerimist. Erakogu

Kogudus restaureeris oma pühakoja vana ja väärika ukse annetuste toel.

XV sajandil rajatud Risti kirik paistab silma ühe Eesti vanima kirikukella poolest. Ent muinsusväärtusi on kirikus teisigi. Üks neist on tõenäoliselt XVIII sajandist pärinev massiivne siseuks, mis on umbes 270 cm kõrge, 170 cm lai ja 6 cm paks.
Kultuurimälestiste riikliku registri järgi on see kaitse alla võetud oma ajastule iseloomuliku teostuse tõttu. Restaureerimistöid teinud usaldusühingu Renovare koostatud tegevuskava kohaselt oli aaderdatud männipuust ukse viimistlus kulunud ning hoolt vajas ka lukk ja selle vastus.
Ukse restaureerimiseks eraldati kohaliku omaalgatuse programmist 2000 eurot. Sellele lisandus aga koguduse kogutud annetustest 1120 eurot.
Koguduse juhatuse aseesimees Marko Paloveer selgitas ajalehele Eesti Kirik, et jõulude ajal on neil juba ammuseks tavaks koguda sihtotstarbelisi annetusi selleks, et pühakojas midagi korda teha. Näiteks kiriku eeskoja remondi heaks õnnestus ükskord koguda isegi ligi 8000 eurot.
„Eelmisel aastal otsustasime, et vana ja väärikas uks on hea ja õige asi, mille jaoks annetusi koguda, kuna see vajas juba ammu restaureerimist,“ kinnitas Paloveer. „Suurema osa vajalikust omafinantseeringust kogusime jõuluõhtul ja esimesel pühal, samuti saime sihtotstarbeliselt annetusi ukse restaureerimiseks veel ka suvel,“ täpsustas ta.
Juba on ka otsustatud, et tänavune Risti koguduse jõulukorjandus läheb altaritekstiilide heaks.
Rain Soosaar

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)