Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Risti alt ülestõusmishommikusse

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Kristus on üles tõusnud! Taas elab ristirahvas rõõmuajas sõltumata kõikidest piirangutest.

Koroonaeelsetel aastatel oli suure reede ristikäik saanud traditsiooniks paljudes paikades. Praegune aeg seab omad tõkked, ent siiski võis märgata, et kogudused leidsid lahendusi. Kindlasti pole kõik toimunu jõudnud Eesti Kiriku toimetuseni, ent sotsiaalmeedias jäi silma, et lisaks virtuaalsetele oikumeenilistele ristitee palvustele Tallinnas ja Rakveres oli ka neid, kes reaalselt sammusid väikese piiratud usklike palveringiga linna keskkonnas. Selliseid teateid jagasid piiskop Tiit Salumäe Haapsalust ja praost Tõnu Taremaa Pärnust.

Tartus lahendati asi selliselt, et suurel reedel olid kolme tunni jooksul kaheksa eri konfessiooni kiriku uksed avatud ja Jeesuse ristiteed võisid soovijad iseseisvalt läbida. Teekonna viimase, Salemi kiriku kirikuvahi sõnul oli läbinuid umbes 100. Muidugi pole see statistiline fakt, sest oli ka võimalik vaid ühte või paari kirikusse sisse astuda. Siiski annab märku, et ristirahvas pidas oluliseks seda võimalust kasutada. Iga kogudus oli oma peatuse või peatused – kaheksasse kirikusse mahtus 14 peatust – omal viisil lahendanud. Oli elavat muusikat, videomõtisklusi, kirjalikult jagatavat palvematerjali ja ka täiesti pimedaid, vaikseid tühje pühakodasid, mis igaüks omal viisil andsid kannatussõnumit edasi. Sellise individuaalse ristirännaku muudab eriliseks see, kui n-ö midagi juhtub. Minu ja mu kahe sõbra ühise rännaku kõrghetkeks sai Tartu Pauluse kirik, mis tähistas teekonnal Jeesuse suremist. Palvevaikuses hakkasid ühtaegu kolm noort laulma „Oh Jeesus, sinu valu“ (KLPR 94). See, et seda tegid noored, andis kaasa läbi kannatuse kumava helguse. Meie kirikul on lootust! Meie kirikul on tulevikku!

Osadus on oluline, ent ehk isegi veidi üllatuslikult jõudsime teekonna läbinutena seisukohale, et ka selline individuaalne rännak võib saada usulises mõttes väga sügavaks hinge toitvaks kogemuseks.

Kätlin Liimets