Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Rist Rakvere linna kohal

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Kui Vallimäelt vaatab Rakvere linnale tarvas, siis neil oktoobripäevadel oli selleks sümboliks kindlasti RIST, mida hoiab Viru-Jaakobi koguduse õpetaja Tarmo Linnas. Foto: Tiina VõsuÕnne otsiva misjoninädala Rakveres lõpetasid konverents, näitused, kontserdid ja jumalateenistused.

Jumala aitav vägi

Vaatasin reede õhtul pärast väga head kooride kontserti Kolmainu kirikus vaimulike kunstinäitust kogudusemajas ja silma hakkas eriliselt Mårten Anderssoni naivistlik maal õnnelikest inimestest. Näituse kuraator Eva Jänes, kelle tööd olid eksponeeritud linnagaleriis, ütles selle maali hästi kandvat ka misjonipäevade motot. «Õnn on valgus eluteel ja õige raja leidmine…» – lauluga toetas laupäevaseid üritusi Misjonikoor, kes esitas spetsiaalselt misjonipäevadeks loodud dirigent Maarja Vardja laulu, millele sõnad kirjutas tema isa Uudu Rips.
Misjonipäevad jääksid kahvatuks ilma misjonärideta. Seekord olid kohal Mika Tuovinen Saksamaalt, Anu ja Juha Väli-aho ning Vladimir (Mikiš) Mišin ja Maria Mišina Mordvast. Kristlase kaup on evangeelium, mida saab jagada, millega kaubelda. Kauplemisest, kaubast ja garantiidest rääkisid konverentsil Tiina Janno ja Toivo Pilli.
Usk on palju inimesi muutnud kõlbeliselt paremaks, loonud lausa uuteks inimesteks. Selle uuestisünnitav jõud ei saa toimida ilma reaalse, kõlbelise jõuta. Tähendab: usus ilmub Jumala aitav vägi meile. Tunnistust oma kasvamisest kristlaseks andsid Villy Võrk Elu Sõna kogudusest ja Rainer Miltop adventkogudusest. «Proovimine on parem kui tegevusetus,» julgustas Rainer Miltop, rääkides künklikust teest ettevõtjana.

Üksteist täiendavad killud

Paralleelselt konverentsiga toimusid üritused noortele ja lastele. Ühes noortegrupis kõneles Karmeli koguduse abipastor Gunnar Kotiesen noortele haaravalt sõltuvuse pahedest, mis rikuvad tervise, suhted ja tuleviku. «Kas kellelgi teist on unistus: lõpetan põhikooli, saan kõigist kohustustest priiks ja asun prügimäele elama?» küsis ta noortelt, kellele andis juhiseid, kuidas oma eluga toime tulla sõltuvusahvatlusi vältides. Vaimuandidega kauplemise teemat arendati edasi rühmatöödes.
Eerik Jõksi juhitud vestlusgrupis «Kauplemine üle koguduste piiride – võistlus või võimalus» leiti, et nimetatud kauplemine peaks olema võimalus, mis inimlike nõrkuste tõttu paraku tihti võistluseks muutub. Kauplemist võrreldi ühise mosaiigi kokkupanekuga, kus erinevad kogudused toovad kokku üksteist täiendavad killud.
Anu Väliaho eestvedamisel arutleti, kas kauplemine üle riigipiiride on kohustus või kutsumus. Kodus on lihtsam kaubelda, piiri taga kauplemiseks on tarvis tunda võõrast keelt ja kombeid. Raskustest aitab üle saada teadmine, et Jumal teeb tööd koos kuulutajatega, andes kauplemiseks vajalikke andeid. Andidega kauplemine sõltub usust ja palvetööst, on eesõigus ja ülesanne, mitte sundus.
Tiina Võsu töögrupis «Kauplemine koguduses – üksi või ühiselt» leiti, et kauplemiseks on täpselt nii palju erinevaid võimalusi, kui palju on koguduses inimesi ja seega mitmesuguseid andeid. Oluline on neid inimesi usaldada, aga eelkõige usaldada sõnumit, kaupa.
Helari Hellenurme juhatusel katsetati rühmas «Kauplemise uued tuuled – kirikus ja küberruumis» praktilise tööna end kristlastena Internetis nähtavaks tegemist, et huvilised võiksid üles leida head sõnumit kandvaid suhtluspartnereid, Interneti-misjonäre.

Image

Kirsti Malmile (vasakult) ja Tiina Võsule Misjonikeskusest sai Rakvere linn omaseks. Foto: Sirje Semm

Tähendusrikkad teod

Mika Tuovineni töörühmas «Kauplemine usundite turul» võrreldi kristlust islamiga, kõige kiiremini kasvava religiooniga, mida eraldab kristlusest eelkõige teistsugune arusaam Jeesusest, Jumala ilmutusest.
Kaido Soom juhtis vestlusteemat «Kauplemise krahh – õnn või õnnetus». Kiriklikud talitused on ajastatud õnne- või õnnetushetkedele inimeste elus ning kristlaste käitumisest neil hetkedel oleneb, kas elu murdepunktis leitakse kristlusest tuge või mitte. Samas ei saa vahetada ristiteoloogiat eduteoloogia vastu, andes inimestele katteta lubadusi. Õnn on elada Jumala juhtimise, mitte rahamaailma ideoloogia mõju all.
Stanislav Sirel ja Oleg Sevastjanov juhatasid venekeelset mõttevahetust teemal «Kauplemine üle rahvuse ja keele piiride». «Tulge meile külla, Jeesuse armastusega kuulutama!» – pakkusid lihtsat kauplemisretsepti külalised Mordvast. Leiti, et totalitaarset reþiimi võidakse samastada rahvusega ning sel juhul on kõigepealt oluline andekspalumine. Tunnustati mitmete Eestis kuulutustööd tegevate soomlaste head keele ja kultuuri tundmist, mistõttu neid tihti kohalikeks peetakse.
Andrease-teenistusel Rakvere Kolmainu kirikus teenisid kaasa vaimulikud erinevatest kirikutest ning Misjonikoor. Peapiiskop Andres Põder julgustas jutluse kaudu kristlasi oma igapäevaseid väikseid ülesandeid vääriliselt hindama. Oluline on inimesi Jeesuse juurde tuua, nagu tegi seda mitte kuigi suure kuulsusega jünger Andreas, sest alles koos Jeesusega saavad alguse tõeliselt tähendusrikkad teod.
Misjonipäevade korralduse põhiraskust kandsid Misjonikeskuse töötajad, Viru praostkonna ja Rakvere koguduste juhid. Tegijaid tunnustasid osalejad, kes lahkusid Virumaalt õnne võrra rikkamana.

Sirje Semm
Piret Riim