Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Riigipeade auks süüdati 16 küünalt

25.09.2019 | | Rubriik: Ühiskond

MTÜ Konstantin Pätsi Muuseumi ja Võru Katariina koguduse ühiskorraldusel mälestati vastupanuvõitluse päeval, 22. septembril Võru kirikus Eesti riigivanemaid.

Eesti hümniga alanud teenistusel süütasid Eesti riigi kunagiste riigipeade auks 16 küünalt piiskop Joel Luhamets ja Võru linnapea Anti Allas. Piiskopi sõnavõtust jäi kõlama, et rahvas peab oma juhte austama, et püsida rahvana. Samuti et rahva juhid peavad oma ülesannet täitma Kõigevägevama kohustusena.
Eesti Lipu Seltsi esindajana andis Jüri Trei Trivimi Vellistele üle Kindral Laidoneri Seltsile kingituseks mõeldud sinimustvalge lipu, mille õnnistas piiskop Luhamets.
Päevakohases kõnegas toonitas Trivimi Velliste, et tal on hea meel viibida Võrus, mis on võõrvõimu vastases võitluses alati silma jäänud.
„Tänane vastupanuvõitluse päev lähtub sündmustest, mis leidsid aset täpselt kolmveerand sajandit tagasi. See muutis Eesti elu väga pikaks ajaks,“ rääkis Velliste. Ta toonitas, et 1944. aastal lahkus Eestist pealetungiva Punaarmee eest umbes 7% eesti rahvast. Kõneleja tõi huvitava paralleeli nüüdisajaga, nimetades, et umbes sama palju on lahkunud eestlasi tänapäeva Eestist, ka läände, ent hoopis teistel motiividel.
Vastupanuvõitluse päeva puhul on tegemist 2006. aastast alguse saanud tavaga, kus samal kuupäeval süüdatakse 16 küünalt Eesti kunagiste riigipeade auks. Varasematel aastatel on riigivanemate auks toimunud mälestusteenistus Tallinna piiskoplikus toomkirikus ja Püha Vaimu kirikus, Tartu Jaani, Narva Aleksandri, Pärnu Eliisabeti, Viljandi Jaani, Kuressaare Laurentiuse ja Haapsalu toomkirikus, samuti Paide, Rakvere, Tartu Pauluse ning mullu Valga kirikus.
Liina Raudvassar

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)