Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Restaureeriti ajalooline sepisaed

28.11.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

Muinsuskaitse toel restaureeritud sepisaed Urvaste kalmistul. Üllar Salumets

Urvaste kalmistul restaureeriti muinsuskaitse toel järjekordne ajalooline sepisaed, mis tunamullu tormis kannatada sai.

Urvaste kirikust 500 meetri kaugusel asetsev kalmistu vanem osa pühitseti 1792. aastal, uuem 1925. Urvaste vald tagastas surnuaia Urvaste kogudusele 1994. aastal ja sellest ajast on kogudus selle eest hoolitsenud.
Mõne aasta tagune suur torm murdis palju puid ja kannatada said ka kümne hauaplatsi vanad piirdeaiad. Koguduse õpetaja Üllar Salumets ütles Eesti Kirikule, et on püüdnud platsiomanikele vastu tulla ja leidnud ise sepisaedu restaureeriva firma ning taotlenud muinsuskaitselt tööde tegemiseks toetust.
Sellisel viisil on korrastatud kaks vana ajaloolist sepisaeda. Tänavu kujunes töö maksumuseks 1650 eurot, millest omaosaluse 150 eurot maksab hauaplatsi omanik. „Tulen inimestele vastu ja aitan. Toetuse saamiseks peab tegu olema väärtusliku sepisega, näiteks ei toetatud ühte nõukogude ajast pärineva aia taastamist. Jätkame tööd, et kõik ajaloolised sepis­aiad saaksid korda,“ ütles Salumets.
Urvaste kalmistule koostatakse ka praegu hoolduskava. Seda teeb maaülikooli maastikuarhitektuuri õppejõud Mari Nõmmela koos üliõpilastega. Eelmisel aastal pakuti kogudustele selline koostöövõimalus kirikuvalitsuse vahendusel välja ja Urvaste kogudus andis huvist teada. Samal viisil on valminud Randvere kalmistu hoolduskava.
Hoolduskava omamine on kalmistutele vabatahtlik, ent muudab hooldamise koordineeritumaks. Kavas kaardistatakse, mis on kalmistul väärtuslikku, ning sätestatakse, kuidas ja millises järjekorras kalmistut hooldada. Praegu käivad Urvaste kalmistul välitööd ja aasta lõpus peaks kava valmima.
Kätlin Liimets

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)