Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Remonditud orel kõlab värskemalt

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kaarli kiriku kuulsa Walckeri oreli kapitaalremondi esimene etapp sai valmis.

Augustis sai valmis Kaarli kiriku ja ühtlasi Eesti suurima Walckeri oreli kapitaalremondi esimene etapp. Töödega alustati selle aasta 11. jaanuaril ning parandatud on oreli mängupult ja esimene manuaal. Töid teeb Mäeväli Orelitöökoda OÜ eesotsas orelimeister Toomas Mäeväliga. Oreli remondiks on aega planeeritud kolm aastat.

Lugupidavalt koheldud
Orel on 93 aastat vana, pill on Kaarli kirikus alates 1923. aastast. Erakordse väärtusega orelit parandatakse lugupidaval ja ettevaatlikul viisil, kulunud ja kadunud detailid asendatakse täpselt samas stiilis ja samadest materjalidest valmistatud osadega. Nii saavutab see pill taas oma algse erakordse kõla, mida saavad nautida ka järgmised põlvkonnad.
Kõik tööd tehakse muinsuskaitse nõudeid järgides. Modernsete materjalide, sünteetiliste liimide, lakkide või muu sarnase kasutamine on välistatud. Väljavahetatud originaaldetailid dokumenteeritakse ja säilitatakse oreli sees. Restaureerimistööde lõpuks koostatakse kirjalik fotodega varustatud aruanne.
Tallinna Kaarli kiriku Walckeri orel on suurim orel Eestis ja tuntud ka maailmas laiemalt. Nimelt ei ole kuskil mujal säilinud selle perioodi Walckeri orelit. Seetõttu on Kaarli kiriku orelil väga tähtis koht Euroopa väärtuslikemata ajalooliste orelite hulgas.
Kaarli kiriku peaorganist Piret Aidulo ütles, et oreli remondi ajaks võeti kasutusele digiorel. Nüüd on tõeliselt hea tunne üle pika aja kuulda taas päris oreli helisid.
«Pärast remonti kõlab orel värskemalt, lisandunud on palju vilesid, mis siiani ei hüüdnud; mitmed viled vajasid asendamist uutega. Oreli registrite ainulaadseid kõlavärve kiitsid ka Tallinna rahvusvahelise orelifestivali külalised, maailmas tunnustatud organistid Peter van Dijk, Edouard Oganessian, Hans Gebhard ja James David Christie, kes augusti alguses oreli remondi käigus tehtuga tutvumas käisid,» rääkis Aidulo.
Piret Aidulo sõnul kiideti eriti orelimeister Toomas Mäeväli tehtud käsitööd. Orelimeistri töömeetoditele andis suurepärase hinnangu ka juulikuus Kaarli kiriku orelit vaatamas käinud kuulus organist, oreliprofessor ja muusikateadlane dr Kurt Lueders Pariisist.

Kingiks nimeline orelivile
Oreli remondi käigus värviti ka kiriku läänesein ja oreli kohal olev lagi, mis oli samuti eraldi ettevõtmine, sest tuli tagada, et värvi ega krohvitükke ei kukuks oreli sisse ning kindlustatud oleks ka ohutus.
Järgnevalt on plaanis oreli puhurite ümberpaigutamine, tuulekanalite remont, lõõtsa tihendamine, 2. ja 3. manuaali ning pedaali tuulepõhjade remont ühes vilede taastamisega.
Tööde esimene etapp läks maksma 80 000 eurot, kogu oreli remontimise eest kokku tuleb välja käia 250 000 eurot. Kõigil, kes soovivad oreli remonti omalt poolt toetada, on seda võimalik teha EELK annetuskeskkonna Korjanduskarp kaudu. Selleks võib teha interneti-kaardimakse või annetada pangaülekandega, kandes vabalt valitud summa EELK arvelduskontole EE297700771001801320 märksõnaga «Kaarli kiriku oreli remont». Võimalik on helistada ka annetustelefonil 900 7704 ja toetada oreli remonti kolme euroga.
Veel üks võimalus on kinkida kirikule nimeline orelivile – ristilapse ristimispäevaks; kalli inimese mälestuseks või hoopis endanimeline. Kõikide annetajate nimed jäädvustatakse kiriku seinale asetatavale tänuplaadile. Iga annetatud vile kohta väljastab kogudus tänukirja, millel on kirjas kirikule kingitud vile nimi.
Vilede hinnad jäävad vahemikku 10–3000 euroni. Orelis on kokku on 5200 vilet pikkusega mõnest sentimeetrist kuni kuue meetrini. Vile kinkimise sooviga saate pöörduda koguduse kantseleisse või pühapäeviti kirikumeeste poole.
Maria-Elisa Tuulik