Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Religioon ja Eurovisioon

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Kolumn / Number:  /

Läinud laupäeva hilisõhtul Riias asetleidnud Eurovisiooni lauluvõistluse võitis Türgi laul, pea sama hea tulemusega järgnesid Belgia ja Venemaa laul. Esmaspäevases Päevalehes kommenteerib türklaste üllatusvõitu Priit Hõbemägi ja väidab, et türklased võitsid «vaid Euroopas elavate türklaste häälte abil», kuna Euroopa türklased hoiavad kokku.
Ma ei oska täpselt öelda, kui paljud Euroopa moslemitest on etnilised türklased, kuid kui seda mõtet natuke laiendada, siis võiks järele uurida, kui oluline seos on Euroopa riikides elavate moslemite arvu ja Eurovisioonil antud punktide vahel? Seda, et mingi seos on olemas, ei saa eitada, kui arvestada iga-aastast suurt punktide hulka, mille Saksamaa Türgile annab ning just seal moodustavad türklased lõviosa kohalikest moslemitest.
Panen siis ritta Türgile käesoleval aastal antud punktid: olulisel hulgal (seitse punkti või rohkem) andsid Türgi laulule punkte peamiselt Balkanimaad, Lääne-Euroopa riigid ja Skandinaaviamaad (maksimumpunktid sai Türgi Bosnia-Hertsegoviinalt, Austrialt, Belgialt ja Hollandilt; 10 punkti Horvaatialt, Norralt, Prantsusmaalt, Rumeenialt ja Sloveenialt, 8 punkti Rootsilt, Küproselt ja Portugalilt, 7 punkti Iisraelilt, Suurbritannialt ja Kreekalt). Ja üllatus-üllatus, Ida-Euroopa maadest jäi Türgi peaaegu ilma punktisaagita (kui Iirit mitte arvestada): Türgi ei saanud üldse punkte Iirimaalt, Lätilt, Eestilt ja Venemaalt ning sai Poolalt ja Ukrainalt mõlemalt vaid 2 punkti.
Laul oli ju üks ja seesama, aga «Vanas-Euroopas» oli laul väga populaarne, «Uues Euroopas» aga ei pandud seda peaaegu üldse tähelegi. Viimases kas islami kogukonda peaaegu ei eksisteeri või on sel sootuks erinev ajalugu ja etniline koosseis. Lääne-Euroopa moslemid on peamiselt Marokost, Alžheeriast, Pakistanist ja Türgist ning tegemist on viimase poolsajandi jooksul Euroopasse immigreerunutega, Ida-Euroopa väikesed islami kogukonnad aga on sulandunud kohalikku kultuuri ja ühiskonda juba sajandite jooksul.
Nagu näha, on seos riigis elavate moslemite arvu ja Türgile Eurovisioonil antud punktidega olemas. Väga lihtne on seega väita, et Türgi võitis, sest Euroopa «türklased hoiavad rohkem kokku». Aga see väide üksi ei veena, sest nii palju neid ka ei ole. Suur osa Euroopa Liidu moslemitest on seal sündinud, koolis käinud ja kasvanud, Euroopa on viimase poole sajandi jooksul õppinud tundma nende kultuuri, sealhulgas muusikat ning põlised lääne-eurooplased näevad türklastes järjest enam eurooplasi. Nagu Eestis integreeruvad ühiskonda meie muulased, nii integreeruvad Euroopas ka moslemid.
Eesti ise aga on integreerumas Euroopasse ning see panebki mõtlema, et kui veel paar aastat tagasi tekitas võõristust plaan ehitada Tallinna lähedusse suuremõõtmeline mošee ja kui eelmisel laupäeval ei innustanud Türgi tants ja laul eestlasi andma neile ainustki punkti, kas see on nii ka kümne aasta pärast?
Alar Kilp