Esileht » Online » Online artiklid »

Reisikava – Ida-Läti ja Latgale: Aglona, Ludza ja Alūksne (algusega Tartust)

17.01.2019 | | Rubriik: Online artiklid

Ida-Läti ja Latgale: Aglona, Ludza ja Alūksne 28.-29. juuni 2019

TARTUST

REISIKAVA:

1. päev R 28. juuni
Väljasõit kell 7.00 Tartust Vanemuise alumisest parklast.
Alustame teekonda Ida-Lätisse. Räägime Lätimaast ja lätlastest.
Vahetult enne Läti piirile jõudmist teeme lühikese kohvi- ja jalasirutuspeatuse Metsavenna talus.
Jätkame teekonda Aglonasse. Aglona on Läti tähtsaim katoliku usu vaimne keskus ja maailma mastaabis pühapaik, kuhu igal aastal Neitsi Maarja taevaminemispühal, 15. augustil saabub kuni 100 000 palverändurit kogu Ida-Euroopast. Maaliline järvedega ümbritsetud Aglona basiilika on üks kõige muljetavaldavamaid kirikud Baltikumis. Rahvajuttudes räägitakse sellega seoses mitmeid imelugusid.
Kell 12.30 külastame Aglona basiilikat. Käime Püha allika juures ning astume sisse suveniiripoodi.
Loe lähemalt: HYPERLINK “http://www.latvia.travel/et/sihtkoht/aglona-basiilika”http://www.latvia.travel/et/sihtkoht/aglona-basiilika

Kell 14.30 külastame Aglona leivamuuseumi, kus meid võõrustab latgalite rahvarõivais leivamuuseumi perenaine. Maitseme rukkileiba ja kuulame leivaga seotud vanasõnu, uskumusi ja tavasid. Lõunasöögiks pakutakse meile latgalite traditsioonilisi roogasid.

Muuseum on liitunud projektiga “Latgale á la carte” üleeuroopalisse kulinaariapärandi võrku “The Culinary Heritage”. Programmi eesmärk on säilitada traditsioonilist kokakunsti ning selles osalevad paljud maakõrtsid ja turismitalud.
Vaata ka: www.latvia.travel/et/sihtkoht/aglona-leivamuuseum

Pärast lõunasööki käime vaatamas Aglona lähedal asuvat Kristus-Kuninga mäge. See on omapärane skulptuuride kompleks, mida kaunistavad dekoratiivtaimede aiad ja kunsttiigid. Tohutud ühepuukujud (Kristus-võitja, inglid, ristid, kaheteistkümne suguharu kujud jne) on raiutud vanadest tammetüvedest.

Õhtuks sõidame Ludza linna, mida peetakse Läti vanimaks. Päeva lõpetame põgusa linnaekskursiooniga Ludzas ning külastame sealset katoliku kirikut.

Ööbime Ludza hotellis Lucia www.lucia.lv  Õhtusöök hotellis.

Päevane marsruut kaardil: goo.gl/maps/6WhzGsBRtyx

2. päev L 29. juuni
Hommikusöök hotellis.
Hommikut alustame meeleoluka paadisõiduga Ludza järvel. Sõidu teevad kaasa ka muusikud: kuuleme latgalite rahvalaule ja –viise.
Seejärel külastame Ludza käsitöökeskust. Keskus esindab enam kui 100 latgali käsitöölist, pakkudes külastajatele mitte ainult vanu tööriistu vaatamiseks ja töötamist Suprādku toas, vaid ka võimalust jälgida ja osaleda ise mitmetes vanaaegsete käsitööalade töötubades. Tutvume käsitöökeskuse võimaluste ja teenustega ning latgalite traditsioonidega. Võimalus osta kohalikku käsitööd.
Loe ka: www.latvia.travel/et/sihtkoht/ludza-kasitookeskus

Ennelõunal suundume Gulbene linna, kust kell 13 alustame teekonda kitsarööpmelisel raudteel Alūksnesse. Kitsarööpmeline raudtee ehitati Gulbene ja Alūksne vahele 1903. 33 km pikkusel lõigul teeb rong iga päev kaks reisi kummaski suunas vastavalt sõidugraafikule. Regulaarseks reisijateveoks kasutatakse diiselvedureid, kuid turismihooajal kurseerib laupäeviti rong 1951. aastal ehitatud auruveduriga. Meie rongisõit kestab poolteist tundi. Lõunasöök rongisõidu ajal (aga mitte rongis). Vaata ka: www.banitis.lv/

Alūksne linna vapil on kujutatud Piiblit, mille peal on aastaarv 1689. Just selleks aastaks jõudis Alūksne pastor Johann Ernst Glück tõlkida Piibli läti keelde. Alūksnes külastame Piiblimuuseumi ja kõrvalasuvat luteri kirikut.

Enne koduteele asumist teeme väikese poepeatuse Alūksne Maximas.
Tagasi Tartus oleme umbes kella 20.30 paiku.
Päevane marsruut kaardil: goo.gl/maps/3k4JRkjCaD62

Hind: 140 eurot (grupile 40 reisijat)

Hinna sees:
48-kohalise bussi kasutus
reisijuht-giidi teenused
majutus hotellis Lucia www.lucia.lv
1 hommikusöök, 2 lõunasööki, 1 õhtusöök
tasuliste vaatamisväärsuste pääsmed (Piiblimuuseum Alūksnes, Aglona basiilika, Aglona leivamuuseum, paadisõit Ludza järvel, Ludza käsitöökeskus, rongisõit kitserööpmelisel raudteel)

TASUMINE: Esimese sissemakse summas 70 € palume teha 1. aprilliks 2019 ABZ Reiside arvelduskontole SEB pangas EE121010220003996017
Makse tegemisel kirjutage selgitusse Latgale reis 28.-29. juuni ja Reisija Nimi. Kogu reisiraha peab olema tasutud 28. maiks. Reisi tühistamisel vähem kui 30 päeva enne reisi algust ei tagastata reisijale ettemaksu.

INFO: Ludmilla Alver (e-post: lucia.alver@gmail.com, tel 52 89 584)

Lisakulutused:
lisatoitlustus
soovi korral meditsiiniabikindlustus. Meditsiiniabikindlustus katab kindlustusjuhtumi korral ka visiiditasud, voodipäevatasud ja riikidevahelise transpordi, mida Euroopa ravikindlustuskaart ei kata.

Lisainfo. Reisile on vajalik kaasa võtta vähemalt reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID kaart ja Euroopa ravikindlustuskaart! Ravikindlustuskaart annab õiguse vajaminevale arstiabile Euroopa Liidus. Kaardi tellimise kohta loe: www.haigekassa.ee/kontaktpunkt/arstiabi-euroopa-liidus-ja-mujal/euroopa-ravikindlustuskaart

NB! Reisija on kohustatud tutvuma ABZ Reiside reisitingimustega www.abz.ee

OÜ ABZ Reisid Tel 78 28 498 SEB
Kooli 6 Faks 78 24 018 EE121010220003996017
65606 VÕRU GSM 56 470 614
www.abz.ee e-post info@abz.ee

Mina olen Hea Karjane. Minu lambad kuulevad minu häält ja mina tunnen neid ja nad järgnevad mulle ning ma annan neile igavese elu. (Jh 10:11a,27–28a)