Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Reformatsiooniteemaline näitus Keilas

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Näituse avamisel: piiskop Tiit Salumäe (vasakul) ja näituse autor Priit Rohtmets. Vallo Kepp

Keilas Harjumaa Muuseumis avati 20. mail näitus „Kirik keset küla. 500 aastat reformatsioonist“, mis jääb avatuks 7. jaanuarini 2018.

Näituse idee pakkus muuseumile välja Keila Miikaeli koguduse õpetaja Marek Roots kolm aastat tagasi. Muuseumi direktor Riine Kallas ja tollane peavarahoidja Mall Siniveer tulid mõttega kaasa. Aja möödudes liitus töögrupiga kirikuloolane Priit Rohtmets, kes asus juhtima kogu projekti sisulist osa. Üheskoos jõuti otsusele, et näitus keskendub eelkõige luterluse mõjudele Eestis 16. sajandist tänapäevani.
Näituse keskseks teljeks on inimese elukaar, mida vaadeldakse peamiselt ristimise, leeriõnnistamise, laulatuse ja matusetalituse kaudu. Peale stendidele paigutatud tekstide ja fotode saab uudistada rikkalikku esemete väljapanekut – muu hulgas 1907. aastast pärit surnuraami, kohtukulli, ristimis- ja leerikleite ning esimest maakeelset Piiblit aastast 1739. Filminurk pakub põnevaid dokumentaalkaadreid meie kiriku kaugematest ja lähematest sündmustest.
Stendidele vajalikud tekstid koostasid Priit Rohtmets ja ajaloolased Juhan Kreem, Aivar Põldvee ja Inna Jürjo. Näituse kujundasid Getter Vahar ja Jürgen Ermel, praktilist külge juhtisid muuseumi töötajad Liis Serk ja Ann Aaresild. Näitust toetasid EELK konsistoorium, Keila kogudus ja linn, EKN, Eesti Kultuurkapital, siseministeerium, teadus- ja haridusministeerium.
Näituse avamise päikesepaistelisel päeval tervitas kokkutulnuid piiskop Tiit Salumäe, kes tundis rõõmu, et usupuhastusjuubeli ürituste ritta on lisandunud Harjumaa Muuseumi heal tasemel näitus. Ta peatus pikemalt Keila lähistel asunud Martin Lutheri mälestussambal ja julgustas jätkama töid samba taastamisel.
Näituse koostajatele ütles tänusõnu ka linnapea Enno Fels. Marek Roots soovis oma sõnavõtus, et näitus aitaks täita tühimikke ajalooteadvuses ja innustaks rahvast pöörduma elava Jumala poole. Ta avaldas lootust, et näituse leiavad üles ka kooliõpilased ja õpetajad.
Kuna 20. mail toimus üle Eesti muuseumiöö, siis uudistas vastavatud näitust juba samal õhtul hulk külastajaid, nende hulgas ka peapiiskop Urmas Viilma abikaasaga. Küsimusi ja huvitavaid arutelusid jätkus peaaegu südaööni.
Marek Roots