Esileht » Uudis » Esileht »

Reformatsiooni aastapäeva tähistamine lõpusirgel

27.09.2017 | | Rubriik: Esileht

Juubeliaastate tähistamise toimkonna ümarlaual tehti juubeliaastast kokkuvõtteid.
Tiiu Pikkur

Reformatsiooni 500., EELK 100. ja Eesti Vabariigi 100. aastapäeva ürituste koordineerimiseks kokku kutsutud toimkond pidas 20. septembril peapiiskop Urmas Viilma ja piiskop Tiit Salumäe juhtimisel viimase ümarlauanõupidamise.

Nõupidamisel meenutati suviseid sündmusi ja peeti aru selle üle, mis veel tulemas on. Õunapuude istutamise kampaania on läinud edukalt ja 20. septembri seisuga oli konsistooriumil teada 496 reformatsiooni auks istutatud õunapuust, kusjuures 500 saab kindlasti ületatud, sest oktoobris istutatakse Toompeale Piiskopi aeda kuus õunapuud ja lisa tuleb kindlasti mujaltki.
Suvised muusikaüritused läksid edukalt, teatas prof Andres Uibo. Eriliselt märkis ta üha suurenevat populaarsust saavat Suure-Jaani muusikafestivali ja vaimulikku laulupidu sealhulgas. Edukas on olnud kontserdisari „Üks kindel linn ja varjupaik“. Eerik Jõks rääkis oma säravatest hetkedest Haapsalus 36 tundi kestnud koraalimaratonilt, kus muusika kõlas katkematult ja lauldi läbi kõik lauluraamatu laulud.

Usupuhastuspühal toomkirikus
Reformatsiooni juubeli rändnäitus on mitmel pool vaatamiseks olnud ja seda saab veel tellida konsistooriumile teada andes. Samuti on ajaloomuuseumis aasta lõpuni avatud reformatsiooni ajaloo näitus „Kelle usk on õige“. Piibliseltsil on mitmeid näitusi olnud, näiteks oli Saaremaal piibliajaloo näitus ja konverents koostöös Saaremaa muuseumiga. Kiidusõnu pälvis naisteoloogide konverents, mille korraldasid Ühendus Naised Teoloogias, Tartu ülikool ja EELK.
Täna, 27. septembril peetakse EELK ja Rooma-Katoliku Kiriku koostööna oikumeenilist konverentsi „Konfliktist osaduseni“, novembris on piibliseltsi konverents Tartus ning konverents „Religioon, ühiskond ja riik“ Tallinnas.
Reformatsiooni juubeliaasta pidulik lõpetamine on usupuhastuspühal, 31. oktoobril kell 18 Tallinna toomkirikus, kus esitletakse ka kaht uut reformatsiooniteemalist raamatut. Usuteaduse instituudi toimetiste XXV number „Reformatsioon 500 – vaimsus, kultuurimõjud ja perspektiivid“ on reformatsioonikongressi (26.10.2016) ettekannete trükis. Teiseks tuleb esitlusele Arne Hiobi raamat „Martin Luther ja protestantlik reformatsioon“.
Tiiu Pikkur

Ref500_logo_tsitaadiga

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)