Esileht » Online » Online artiklid »

Reformatsioon 500: Lutheri ideed langesid viljakale pinnasele

25.12.2017 | | Rubriik: Online artiklid

“Luther asus jumalasõna järgima saksa täpsusega,” vahendas Arne Hiob ETV “Reformatsioon 500″ saates sageli kõlanud mõtet Lutheri kohta. See aga tegi temast ehk liigagi tubli kristlase, on ajaloolased tagantjärele analüüsinud.

Legend, kuidas muidu ilmalikest naudingutest rõõmu tundnud seltskondlikust tudengist munk sai, on järgmine. Läinud kord Luther ülikoolist jalgsi kodu poole. Tee oli pikk ja ühtäkki jäi ta ränga äikesetormi kätte. Luther pöördus endale tuttavaima pühaku, kaevurite kaitsja Anna poole ning ütles: “Kui sa mind sellest tormist eluga päästad, lähen kloostrisse.” Luther pääses. Ja pidas oma sõna.

Saksa täpsusega munga kohustusi täitvast Lutherist sai kiirelt väga vaga, kohusetundlik ja ülikõhn noormees. Ta palvetas 3–4 tundi päevas, paastus enam kui poole aastast ehk sõi vaid ühe toidukorra päevas. Luther kurtis, et kirikus on külm palvetada, kuid kannatas ebamugavused ära.

Edasi loe ERR Novaatorist.

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)