Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Reet Eru: Harju-Madisel elu käib ja pole üldse igav

/ Autor: / Rubriik: Portreelood, Uudised / Number:  /


Reet Eru käib koos Jumalaga ja vajadusel ronib vaatama, kas rist tornis ikka püsib. Erakogu.

Pühapäeval, 18. septembril tähistab 65. sünnipäeva õpetaja Reet Eru, kes on üle kolme aasta teeninud Harju-Madise kogudust. Koguduses on üle saja täiskogu liikme ja arvukalt vabatahtlikke. 

Harju-Madise koguduse tegemisi vaadates tuleb au anda, kui palju tööd on kogudus pühakoja ja kogudusemaja heaks viimastel aastatel teinud. Enam kui kolm aastat on koguduse vaimuliku elu kõrval ka majanduslikku poolt vedanud õpetaja Reet Eru. Ta ütleb, et kuskilt peab ju alustama ja ega aega oodata ole. Mõtleb ta seda, et septembris, täpsemalt 18ndal täitub tal 65. eluaasta.

Ta täpsustab, et koguduse täiskogu liikmeid on 131, möödunud aastal oli see arv 183. Õpetaja ei pea seda siiski liikmete arvu languseks. Malbelt lisab ta, et mõnikord unustavad inimesed öelda, et nad on mõnes teises kirikus armulaual käinud. Siiski jagavad inimesed kogudusele oma osa ja vaimuliku jaoks on olulised kõik inimesed.

Siravad tähed

Vabatahtlike arvu teeb koguduses suureks Madise külaselts. Reet Eru meenutab, et kui ta Tapa kogudust teenis, oli sealgi palju vabatahtlikke. Küsimusele, kuidas te inimesi motiveerite, on tegelikult lihtne vastus: inimesi tuleb lihtsalt märgata. „Kõik on ümberringi inimesed. Öeldakse, et rõõmsatega rõõmusta ja nutjatega nuta. Ole toeks ja abiks,“ ütleb ta. Ja lisab, et kui ise abi vajad, saad aru, et ka teised vajavad. 

Ta kinnitab, et inimesed on väga hoolivad ning ta ei tea, millega on nende toetuse ära teeninud. „Inimesed ikka tulevad ja panevad käed külge,“ sõnab ta ja tunnistab, et mõnikord on tal isegi pisut piinlik. Näiteks ütles ta ühel hommikul, et kiriku kellaruumis on üks luuk ära vajunud ega taha liikuda. Aga ta ei jõudnud oma töid veel tegema minna, kui mehed juba läksid, tööriistakast kaasas, luuki parandama.

Reet Eru naerab, et on lihtne inimene, kes on elanud 20 aastat linnas ja teine 20 maal ja pärast seda kirikus. „Ma lihtsalt näen, mida on vaja teha, ja seda teengi. Alguses, kui Madisele läksin, ma isegi nutsin, et jälle tuleb hakata ehitama.“ Maja aknaraamid vajasid vahetamist, põrandad uuendamist. Kui ta pimedas kirikusse läks ja üles vaatas, paistsid läbi tornikiivri tähed. Avarii korras oli kiivriplekki küll lapitud, ammu oli olemas ka tornikiivri renoveerimise projekt. Nüüd oli viimane aeg see ellu viia!


Jalgrattaga jõuab õpetaja Harju-Madisel igale poole. Erakogu.

Jõukohaselt

Reet meenutab jutuajamist, mis muutis tema suhtumist. Kord rääkinud üks inimene, et kirikuga on palju tööd – see on põnev ega lase igavusel tekkida. Seepeale mõelnud Reet: olgu, teen, mis minu võimuses ja mulle jõukohane ning kuni mind välja kannatatakse. „Panin käed kokku ja palusin: Issand, kui sa minu siia oled saatnud, aita,“ meenutab ta.

Kuna kirik on muinsuskaitse all ning remont eriliselt vaevanõudev ja kallis, alustati hoopis 1986. aastal ehitatud kogudusemajaga. Ette võeti maja välisfassaad ja ka sisetööd. Kogudusemaja kõrval on veel kadunud õpetaja Juta Siiraku ajast katlamaja, kus polnud enam elektrijuhetki. Järjekord sai sellega paika: katlamaja, kogudusemaja, kirik. Tõele au andes on pühakojas remonditud orelit ja uuritud põrandaalust. Sellest saab juba aastat neli ja nüüd on käsil ka tornikiivri remont.

Aga kõigepealt keskenduti katlamajale ja siis kogudusemajale. Katlamajja veeti elekter, vahetati katel ja paigaldati tsirkulatsioonipump, loetleb vaimulik tehtut. Järgnes kogudusemaja remont, mis sai nii nägusama väljanägemise kui ka parema soojapidavuse. Tööde järjekorda tuli aga ka lisa. Sest kui teha tahta, siis tegevusepuudust pole. Tavapäraselt algab Harju-Madise koguduses jumalateenistus kell 11. Aga suurte pühade ajal on erandeid. Projekt kiriku valgustamiseks oli olemas, ent kiriku ümber Pakri lahe kõrgel kaldal oli jätkuvalt pime. Pärast üht pimedas lõppenud jumalateenistust seadis Reet Eru sammud vallamajja. 

Koos vaadati projekt üle ning otsustati uus ja vähem kulukas teha. Nüüd on kiriku ja katlamaja esine pimedal ajal küll tagasihoidlikult, ent siiski valgustatud. Viimase eest hoolitses vallavalitsus. Kui nüüd jumalateenistus õhtutundidel toimub, pole enam hirmu kändude ja puujuurte vahele kukkuda.

Julgelt külmale vastu

Juba on aeg kõledale sügisele ja talvele mõelda. Harju-Madisel minnakse talveperioodile vastu suurema kindlustundega. Kogudus õpetajaga eesotsas on ikka käed kokku pannud ja Jumalalt toetust paludes oma teed käinud. Öeldes, et raha ei ole, ei saa midagi, tõdeb vaimulik. Tuleb arvutada ja kalkuleerida, leida mõttekaaslased, kaasatulijad. 

Enam kui kaks aastat tagasi sai kogudusemaja soojapidavaks ja ühtlasi uue laudise. Peale remonditud köögi ja sanitaarruumide on ette näidata ka õpetajatuba. Õpetaja kirjeldust kuulates ja pilte vaadates on kange tahtmine taas kogudusele külla minna. Ning end mõnusalt uue Tulikivi ahju juurde olgu või mõneks tunniks sisse seada. Kuulata õpetaja pajatusi, las taamal loksub meri randa ja puhub tuul. Kogudus on imeliselt hakkama saanud, sest terve kirikumõis nõuab hoolt, pingutust, raha.

Ei ole kogudus hakkama saanud aga ka lammutamata. Kolhoosiajal ehitati kiriku maale töökoda, mis Paldiski ajateenijate abiga nüüd lõplikult lammutati ja prahtki kenasti ära koristati. Selle tulemusel saab just kui uue hingamise vana ait-tõllakuur, mis väärtusliku muinsusena on sedasi ausse tõstetud.

Kogudusele kuulub ka vana pastoraat, pärit 17. sajandist. Seal on sündinud Bengt Gottfried Forselius, kes on olnud majakaks emakeelsele haridusele. Nagu Harju-Madise kirik on teenäitajaks meremeestele, olles sealjuures ainus kirikumajakas Eestis.   

Kogudusel plaanidest puudust ei ole. Aga nendest juba edaspidi. Jõudu ja hoidmist õpetajale, Harju-Madise kogudusele ja külale. Sealne õpetaja on kindel, et kui inimene vaatab kirikut, teab ta, et on palvekätel kantud. Isegi kui ta oma käikudes kirikusse pole jõudnud. Reet Eru kellelegi sõrme ei viibuta ehk teisisõnu kedagi ei hirmuta. Tema vaatab südamesse ja on veendunud, et kogudusse kuulumine on inimese vastutada ja täiskasvanuks olemise viis. 

Rita Puidet

Teised temast

Jüri Vallsalu, Lääne-Harju praost: Õpetaja Reet Eru kohta saan öelda oma kogemusest ainult positiivset. Reet Eru on suutnud väikesele maakogudusele anda uut indu. Näha on ka, et paljud suured ettevõtmised, mis seni oma aega ootasid, on võetud käsile. Kogudusemaja on saanud korraliku remondi. Tänavu remonditakse kapitaalselt kiriku torn. Kogudus on oma tegemistega sotsiaalmeedias nähtav. Soovin õpetajale head tervist, et ta saaks oma andeid koguduse heaks veel kasutada.

Harju-Madise kogudus

Annetajaliikmeid 175

Toimub lastetöö, peetakse leeritunde

Reet Eru teenib Harju-Madise kogudust 1. veebruarist 2019