Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Reekviem hukkunud kadakatele

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Tallinnas Vabaduse väljakul Vabaduse galeriis ja Jaani kirikus on avatud kunstnik Leili Muuga 90. sünnipäeva näitus. Kunstnik on Jaani koguduse liige.

Leili Muuga (1922) on üks eesti sõjajärgse kunstiajaloo tähelepanuväärsemaid maalijaid. Ta on sündinud 14. novembril 1922. aastal Altais Venemaal. Maalimist õppis 1947–1951 Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis ning lõpetas õpingud Tallinnas 1953. aastal Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis.
Aastail 1962–1977 töötas ta samas koolis õppejõuna, seejärel on tegutsenud vabakunstnikuna. Alates 1953. aastast kuulub Eesti Kunstnike Liitu (praegu auliige) ja osaleb näitustel. 1965. aastast on Leili Muuga teeneline kunstnik.
Kuigi eesti kunstiajalugu käsitleb Leili Muugat eelkõige kompositsioonimaalija ning portretistina, on ta erinevatel aastakümnetel loonud ka arvukalt looduses maalitud etüüde ja maastikumaale.
Vabaduse galerii näitusele valitud maale (1960ndaist kuni käesoleva aastani välja) ühendab keskendumine konkreetsele loodusmotiivile, enamasti kadakasele Lohu­salu suvituskohale ja tõepoolest just nimelt kadakatele, aga ka Saaremaa loodusele. Tema kadakad on maalitud kauni siluetimõju ja tundliku rikkaliku koloriidiga.
Enamasti on ta kujutanud kadakatega maastikke erinevas valguses, haljaste ja kaunitena. Vaid mõnel maalil aimub kunstniku poolt isiklikult läbi elatud looduskatastroof tema armastatud suvemaastikul.
Hukkunud kadakate eepiline ja nukker lugu on pärit Lohusalu kiviranna kadakavälult. Otse üle lahe paistab seal omaaegne Paldiski sõjaväepolügoon, kus veel paar aastakümmet tagasi tiirutasid liival sõjaväemasinad. Siis lahkusid Nõukogude väed lõpuks ka Eestist, ent midagi elule vaenulikku nagu oleks tulnud üle lahe kunstniku armastatud kadakaväljale ja kadakad, keda Leili Muuga on aastaid kujutanud kui isiksusi, hukkusid.
Leili Muuga on valinud sellele näitusele mitmeid maale, mis on pühendatud tema armastatud kadakatele, igihaljastele ja vapratele põhjamaistele olenditele: «Kadaka hing», «Kadaka perekond», «Lohusalu kadakad» jt, ent näitusel rõõmustab vaatajaid ka veel sel aastal maalitud portree sõber Albertist, julgest kajakast, kes käib kunstihoone ateljeede aknail küpsiseid maiustamas.
Rikkalik valik pühendumusega maalitud loodusvaateid loob väikesest galeriist otsekui panteoni küpses eas kunstniku looduslähedasele maailmatunnetusele. Roheline maailmavaade on saatnud Leili Muugat juba aastakümneid. Tema loodusvaated on mingil perioodil kasvanud üle abstraktseteks kompositsioonideks. Ta on elanud kaasa kogu sõjajärgse eesti maaliajaloo arengud. Ka tema erinevatel kümnenditel maalitud teosed on nüüdseks osa eesti maaliklassikast.
Muuseumide hoidlatesse on koondunud Leili Muuga karged modernistlikust realismist kantud portreemaalid, figuraalsed kompositsioonid, maastikud ja lillemaalid läbi kuue aastakümne. Tema maalide erakordne tõsidus ja pühendumus, kaunis põhjamaine koloriit ning kirkad valguselamused on ainulaadsed ja kordumatud.
Juta Kivimäe