Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Raudnael, millele kogudus toetub

06.10.2021 | | Rubriik: Kirikuelu, Persoon kaasajast

Ustav Ridala koguduse liige Alar Lonks alustab päeva Piibli lugemisega. Erakogu

Mitmeid koosseise Lääne praostkonna Ridala koguduse juhatusse kuulunud, nüüdne nõukogu liige Alar Lonks (61) saab EELK aukirja.

„Alar Lonks on väga pühendunud koguduseliige ja suure südamega muretseb selle pärast, et kogudus püsiks. Kui ta just haige ei ole, on ta igal jumalateenistusel kohal. Ta on raudnael, millel kogudus püsib,“ on Ridala koguduse õpetaja Küllike Valk kiitusega helde.

Õpetaja Valgu sõnul on Alaril olnud elus ka raskemaid aegu, ent ta on saanud just tänu Jumalale uue hingamise. Alatest 1993. aastast, mil õpetajaks oli Peeter Paenurm, sai Alarist Ridala koguduse liige, kes on alati muhe, seltskondlik ja abivalmis. 

Tema idee najal rajati juba enne reformatsiooniaastat kogudusele õunapuuaed. Alar Lonks on telefoniusutluses siiras, kui tunnistab, et tema meelest pole ta sellist tähelepanu ära teeninud. „Olen kasvanud Saaremaal Karalas baptistidest vanemate peres ja tee luterlikku kirikusse leidsin 30ndates eluaastates,“ jagab usutletav, lisades, et tema meelest on koguduseelus kõige olulisem Jumala sõna selgitamine: „Tuleb süveneda. Piiblit tuleks rohkem seletada. Tuleb käia kasvõi külades, kogukondades ja seal Sõna seletada. Seal on vanad kooli- ja seltsimajad.“

Alari päev algab Piibli lugemisega. Ta kasutab selleks kiriku laulu- ja palveraamatu lõpus olevaid lugemisi ja kirikukalendri kirjakohti. „Teate, kirikukalendris on palju vigu! Näiteks 18. september on pakutud lugemiseks Psalm 32:3–4,6–8,17,21. Neid viimaseid salme üldse pole!“ on Alar veidi nördinud. Vana-Võidus oma hariduse saanud, elu jooksul kolhoosis mehaanikuna, lisaks saekaatris, päästeametis ja vanglas töötanud mees armastab ka vaimulikku kirjandust lugeda. Hetkel on tal käsil Thomas-Andreas Põderi raamat „Usukultuur evangeelses luterlikus vaatevinklis“. Tema soov oleks ka Toomas Pauli ja Uku Masingut lugeda, ent vaimulikku kirjandust pole maal kõige kergem kätte saada.

Kätlin Liimets

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)