Esileht » Uudis » Esileht »

Raplas tähistati Hugo Lepnurme 100. sünniaastapäeva

22.10.2014 | | Rubriik: Esileht

Hugo Lepnurme pingi juures on tema tütred Urve Aulis ja Virve Soode.
Tiiu Pikkur

Maestro Hugo Lepnurme 100. sünniaastapäeva tähistamine kandus pühapäeval Raplasse, kus Maarja-Magdaleena kirikus kontsert-jumalateenistusel kõlas helilooja kantaat «Lunastus Kristuses» ja kirikuaias avati temanimeline pink.

Kantaati «Lunastus Kristuses» peetakse prof Hugo Lepnurme tähtsaimaks teoseks. See valmis heliloojale eriliselt katsumuslikul ajal 1955. aastal. Teose esitasid Tallinna Kaarli koguduse kontsertkoor, Tartu Pauluse koguduse kammerkoor ja lauljad Viimsi koguduse kammerkoorist, Rapla koguduse segakoorist ning organistide-koorijuhtide segakoorist KOSK; Ooperkvartett, solistid Kristiina Under (sopran), Ott Indermitte (bariton), Maris Lend (flööt) ja Piret Aidulo (orel). Juhatas Raul Talmar. Piret Aidulo sõnul on Lepnurme suurteost sel aastal ette kantud kokku viis korda, Raplas kõlas kantaat esimest korda. Jumalateenistusel teenisid Mihkel ja Kalju Kukk.

Pink maestrole
Pärast jumalateenistust koguneti sügisvihmasesse kirikuaeda kauni puidust ja metallist pingi juurde, mis nagu valatult ümbrusesse sobitub. Õpetaja Mihkel Kukk ütles õnnistussõnad ja maestro tütred eemaldasid pingi plaadilt katte. Plaadil seisab: «Halleluuja, tahan laulda» – sõnad, mis Lepnurme elus saatnud on.
«Nagu me siin näeme, on pingil kaks tasapinda: horisontaal ja vertikaal, mis on ristipõhine. Pingi lõpus on huvitav detail, kus noodiread muutuvad vabaks, siia võib igaüks oma noodid edasi mõelda ehk see tähendab loovusevõimalusi alati edasi liikuda,» rääkis pingi looja Valter Uusberg ja tänas hea koostöö eest, mis tal pingi tellija Rapla kogudusega oli. Pingi puitosa valmistasid Rein ja Vallo Unga ning metallosa Toomas Tõnisson.
Pingil istujale avaneb avar vaade kirikule, seda ümbritsevad kaunid elupuud. Kuidas see koht valiti? «Paljudele üllatusena on elupuud pingi ümber olnud siin juba paar­kümmend aastat,» lausus õpetaja Kukk. «Need on toodud Kiisalt Ants Soode aiast. Ants Soode aga töötas Raplas organisti-koorijuhina nii enne ja ka pärast Hugo Lepnurme. Mul on hea meel, et nende mõlema mälestus on siia paika eriliselt kinnistunud,» ütles õpetaja Kukk.
Rapla vallavanema Ilvi Pere sõnul on tegu Rapla linnaruumi oluliselt täiendava taiesega. Kui Raplas on kirjanik Andres Ehini pink, kus luuletusi loetakse, siis Lepnurme pingil võiks laul kõlada. Pingi avamisest võtsid osa ka Hugo Lepnurme suured ja väikesed sugulased.
Prof Lepnurm alustas Rap­la kirikus organistina 50 aastat tagasi, kui praost Esra Rahula ta siia kutsus. Lepnurm teenis kogudust 1971. aastani, kuid Rapla auorganistiks jäi ta surmani. Eesti orelimuusika suurmehe Hugo Lepnurme 100. sünniaastapäev on 31. oktoobril.
Tiiu Pikkur

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)