Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Raplas meenutati ärevat aega

25.08.2021 | | Rubriik: Kirikuelu
Rapla kiriku torn. Foorum rindeleht.

80 aastat tagasi augustis peeti Raplas ja selle ümbruses ägedaid lahinguid. Seda meenutati taasiseseisvumispäeval mälestuspalvusega kirikus ja palvusega surnuaias.

Vanal fotol on Rapla kiriku ühes tornis suur auk. See on pilt, mida ka kogudust teeniv õpetaja Mihkel Kukk enda sõnul näeb esmakordselt. Ta on küll olnud teadlik august ühe kirikutorni idapoolses osas, sest sellest on kirjutanud oma mälestustes õpetaja Evald Saag. Juttude järgi olla pildi teinud keegi Saksa sõdur. Saadud tabamus parandati kiiresti ja niivõrd hästi, et „traagelniite“ polegi näha. Kahest raskest lahingust Rapla all on aga peatselt ilmumas raamat ja siis saab iga huviline 80 aasta taguste sündmustega tutvust teha.

Vabaduse hind on kallis, olgu siis tegu ajaga 80 või 30 aastat tagasi. Meie kohus on mõlemat aega meenutada ja seda tegid palvusega ka õpetaja Kukk ja kaitseväes teeninud Kaido Petermann ning muusikalisi noote lisanud segakoor Cantus ja Rapla pasunakoor. Orelil saatis palvust Hille Poroson.

Erilise põhjuse surnuaias palvust pidada andis lahingutes just 20. augustil hukkunud Hans Hirvlaan, kes osales Vabadussõja lahingutes ja teenis iseseisvuse ajal Kaitseliidus, omades viimaks majori auastet. Rapla lahingust võttis ta osa metsavennana, langes ning on maetud sealsele kalmistule, kus avati mälestusväärsel päeval hauatähis. 

Täna õhtul on aga Rapla kirikus kontsert, mis on tänuavalduseks suurele meistrile Rolf Uusväljale (1930–2005) ja sealsel orelil musitseerivad tema õpilased. Sel sügisel möödub kiriku valmimisest 120 aastat ja seda tähistatakse 3. oktoobri jumalateenistusel, mil koguduse liikmetele on lubanud jutlustama minna peapiiskop.

Rita Puidet

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)