Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Raplamaa kutsub muusikat kuulama ja Evald Saagi mälestama

20.06.2012 | | Rubriik: Kirikuelu

Õpetaja ja õpilane: Evald Saag ja Pille Lill. 
Arhiiv

7.– 22. juulini kõlab Raplamaa kirikutes kaunis muusika, mis aitab end avada ja Jumalale lähemale minna. Seda pakub 20. korda toimuv Rapla kirikumuusika festival.

Kuulata saab väga mitmepalgelist muusikat – orelimängu, koorimuusikat, džässi, sakraalmuusikat –, et igaüks saaks vastavalt maitsele oma valiku teha. «Püüame seekordse festivali natuke uhkemalt korraldada,» ütles Eesti Kirikule ürituse kunstiline juht sopran Pille Lill.
Tänavuse festivali teeb kindlasti meeldejäävaks programmi lisatud Rapla kihelkonna päev 22. juulil, kui meenutatakse suurmeest Evald Saagi (1912–2004), kelle sünnist möödub sügisel sada aastat. Keskpäeval algaval jumalateenistusel teenib kaasa peapiiskop Andres Põder, jutlustab usuteaduse instituudi rektor dr Ove Sander, laulavad koguduse segakoor ja Pille Lill.
Peale koguduse õpetaja Mihkel Kuke ja paljude meie kiriku vaimulike on Saagi õpilane ka Pille Lill, kes poolteist aastat käis kaks korda nädalas Õpetaja juures tarkust kogumas. «Evald viis mu rahuotsingud sügavamale tasandile ja parandas mu mõttemaailma. Temaga suhtlemine andis tohutult valgustava kogemuse. Ta tegi jumaliku tarkusega tööd, mis ei ole silmaga nähtav,» ütleb laulja.
Mihkel Kukk meenutab Evald Saagi, oma kunagist õpetajat ja eelkäijat koguduses, kui lihtsat ja tagasihoidlikku, kuid seltskondlikku inimest, kellega ta tunneb tihedat kokkupuudet. Kuigi Evaldi elu möödus põhiliselt kolmnurgas Tallinn-Pärnu-Rapla, oli just Rapla see, kuhu ta ikka tuli, kui vähegi jaksu oli. Lipa talu Raikkülas oli koht, kuhu Evald tundis end kuuluvat.
«Raplamaa on energeetiliselt oluline paik,» ütleb Pille Lill muusikahuvilisi festivalile kutsudes. Ja lisab: «Üks jõupunkt on Raikkülas, sealt saab jõudu ammutada, et iga päev usus elada ja usku tugevdada.»
Rapla kirikus on inimestele jumalasõna jaganud ka Carl Eduard Malm ja Joosep Liiv. Kihelkonnapäeval pannakse kirikuseinale nende meeste mälestusplaatide kõrvale plaat ka Evald Saagile. Jututoas jagavad mälestusi tema õpilased ja sõbrad ning näha saab Pille Lille õe Kersti Uibo filmi «Evaldimaa».
Rita Puidet    

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)