Esileht » Uudis » Uudised »

Rannus pühitseti orel

21.08.2019 | | Rubriik: Uudised
rannu orel 2

Rannu kiriku Kriisade orel on taas mängukorras. Tiit Kuusemaa

Rannu kogudusel ja kogukonnal oli rõõm kuulata pühapäevasel armulauaga jumalateenistusel, kuidas kõlas Kriisade 113 aasta vanune orel, mis läbis restaureerimise.

Jumalateenistus oli väikesesse Võrtsjärve lähedal paiknevasse püha Martinuse kirikusse toonud sel päikselisel ja soojal augustipäeval lisaks lähedalt saabujatele ka sõbrad Soomest Lammi kogudusest.
Teenisid piiskop Joel Luhamets, Valga praost Mart Jaanson, õpetajad Vallo Ehasalu, Maarja Sokk ja Rannu koguduse õpetaja Timo Švedko ning Lammi koguduse õpetaja Heli Ulvinen. Enne oreli pühitsemist laulis kogudus alguslaulu „Võta nüüd Issandat, vägevat Kuningat, kiita“, mida trompetil saatis Lauri Kalvik. Piiskop Joel Luhametsa poolt oreli õnnistamise järel istus oreli taha organist Marju Riisikamp ja kõik kirikulised said kuulda pillide kuninga tummiseid helisid. Orelit mängis ka Meelis Olev.
Piiskopi jutluse aluseks olid Luuka evangeeliumi 16. peatüki salmid 1–9, tähendamissõna kavalast majapidajast ja rikkuse õigest kasutamisest.
Tervituseks sai sõna Heli Ulvinen, kes tundis rõõmu, et kirikus aina midagi korda saab. Kui ta kaks aastat tagasi Eestis käis, pühitseti Rannus uus kirikukell.
Orelimeister Olev Kents ütles, et vendade Kriisade poolt hoole ja armastusega ehitatud ligi tuhande vilega orel seisis ilma paljude viledeta ja suures osas kasutamata pikka aega. Oreli restaureerimise projekt vältas kümmekond aastat. Üks väike väljavõte mahukast restaureerimistööde tegevuskavast: „Selgitatakse välja vajaminevate uute vilede hulk ja täpsed mõõdud. Valmistatakse/tellitakse puuduvad viled. Paigaldatakse need orelisse, intoneeritakse ja häälestatakse. Hangitakse orelile ventilaator ja paigaldatakse see koos surveregulaatoriga mürasummutuskasti.“ Orelimeister ütleb, et ta tegi (valas) 260 vilet ja väikesed tööd jätkuvad.
Orelit remonditi Rannu koguduses õpetaja Maarja Soku ajal ja lõpetati, kui kogudust teenib Timo Švedko. Õpetaja tänas jumalateenistusel remondiprojekti vedanud Puhja koguduse organisti Miina-Liisa Kuusemaad, Elva valda, Olev Kentsi, kohalikke toetajaid ja kõiki, kes on kogudust eestpalvetes hoidnud. Rahastus tuli ka LEADERi programmist. Õpetaja Švdeko, kes on väikest Rannu kogudust teeninud aasta, rõõmustab selle üle, et kogudus ja kogukond tegutsevad koos, et koos elavdatakse paikkonna elu.
Rannu kirikusse 1906. aastal valminud Kriisade orel oli nende jaoks kolmas. Esimese oreli ehitasid nad 1900. a Vana-Roosas, teise 1903. a Pindis – mõlemad olid toona Rõuge abikirikud.
Sirje Semm

Kandke üksteise koormaid, nõnda te täidate Kristuse seadust. (Gl 6:1)