Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Rännates koos Ado Köögardaliga

27.05.2009 | | Rubriik: Kirikuelu

Harjumaa muuseumis Keilas on avatud näitus Keila kirikuõpetaja Ado Köögardali päevapiltidest ja reisimärkmetest aastaist 1924–1938.
Näitus pakub külastajale võimaluse rännata koos Ado Köögardaliga toonases Keila kihelkonnas ja Eestis ning teha üks lühivisiit ka Helsingisse. Köögardali mahukad päevaraamatud ja fotoalbumid kuuluvad tema perekonnale.
Ado Köögardal sündis 1891. aastal Viljandimaal Karula vallas; lõpetas Treffneri gümnaasiumi ja 1916. aastal Tartu ülikooli usuteaduskonna. Teenis abiõpetajana Peetri koguduses Valgas, õpetajana Oudovas ja Kanepis. Oli aastatel 1921–1957 Keila koguduse õpetaja ning alates 1935. aastast Lääne-Harju praost. Ado Köögardal suri 1957. aastal ja on maetud Keila kirikuaeda.
Ado Köögardal armastas lisaks kogudusetööst tulenevatele ametisõitudele reisida koos oma perekonna ja tuttavatega. Päevaraamatutes, mida Köögardal pidas aastatel 1910–1952, on ta üles tähendatud näiteks sõidupiletite ja toiduainete hinnad, võõrastemajades peatumise maksumuse, õhutemperatuuri ja ilmastikuolud, reisikaaslaste meeleolu ja juhtumised, samuti Eesti ühiskondlikus elus toimunud sündmused. Päevaraamatute kõik aastakäigud pole erinevatel põhjustel säilinud.
Ado Köögardalilt on ilmunud kaks raamatut: ajalooline ülevaade «Keila kihelkonnaloost» ning romaan «Rahula kirikla». Ta on teinud kaastööd ajalehtedele Postimees, Viljandi Teataja, Meie Elu, Päevaleht, lühipalasid ja jutlusi ilmus Meie Kirikus ja Eesti Kirikus, lastejutte avaldasid Laste Rõõm ja Laste Sõber.
Näituse seadsid kokku Ado Köögardali tütretütre tütar Ulla Kadakas ja Riine Kallas, kujundas Kätlin Janson. Näitus jääb avatuks 4. oktoobrini. Info: www.muuseum.harju.ee, tel 678 1668.

Allikas: Harjumaa Muuseum

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)