Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Rakveres on kirik mäe otsas

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Rakvere Kolmainu kirikul on linnapildis kindel koht. 2 x Liina RaudvassarRakvere Kolmainu kirik ei paista üle linna silma mitte üksnes geograafilise asupaiga tõttu.
Ka siinse koguduse tegemised ning noore hingekarjase Tauno Toompuu (31) rahvamehelikkus on pühakoja lävepakku paljudele madaldanud.
Istume koguduse õpetajaga kiriku kõrval kogudusemajas, kunagises tõllakuuris, mida kohalikud teavad noortemajana. Äsja on lõppenud Viru praostkonna sinodikoosolek, kus Toompuu valiti jätkama abipraosti kohusetäitjana. Koosolekul jutuks olnud koguduste liikmesannetajate teema inspireeris ka meie jutuajamist. Kuidas Rakvere kogudus endale uusi liikmeid saab?

Iga inimene läheb korda
«Võimalusi on mitu,» kinnitab Toompuu, päritolult Virumaa mees, kes on Rakveres koolis käinud. Ta rõhutab esmatähtsaks suhtumist. Kogudus peab näitama, kui väga iga inimene kirikule korda läheb. Andmebaasist korjatakse Rakveres kunagi ristitute andmed ja saadetakse leeriikka jõudnutele koju kutse. Kui esimesele teatele ei reageerita, korratakse saadetist. Kaks aastat on Rakveres seda valemit pruugitud.
Õpetaja sõnul ei ole «saak» arvude keeles suur, aga mingi protsent ometi. «Peab ju tegutsema, et kirik nende inimeste teadvusse jõuaks,» arutleb ta. «Tegelikult on inimestel ikka endil ka huvi olemas, tullakse konkreetse sooviga koguduse liikmeks saada,» lisab õpetaja. Võib-olla kolmandiku motiiviks on saada konfirmeeritud kiriklikuks laulatuseks.
Tehtud on ka laustänavamisjonit, kus jagatakse lendlehe tüüpi reklaamlehti ning linna keskväljakule on üles seatud mikrofonid ja kõlarid. «Kindlasti peab erinevaid mooduseid ning keeli kasutades säilitama ettevaatlikkuse. Et atraktsiooni otsingutega kristliku sõnumi tuum kuidagi kaduma ei läheks või moondatud ei saaks,» toonitab Toompuu olulist aspekti.   
Milline kuvand on kohalikul vaimulikul, uurin edasi. Tauno Toompuul on seda raske kommenteerida, küll teeb ta endast oleneva, et Rakveres kirikhärra asemel kirikuõpetaja oleks. Vaimulik, kelle juurde inimesed tulevad nii mure kui rõõmuga.
«Oleme püüdnud leida võimalusi koos tegutsemiseks,» räägib ta, viidates mitmele linnavalitsuse ja koolide ettepanekule. Nii näiteks on ühel Rakvere koolil juba traditsiooniks saanud tähistada vabariigi aastapäeva kirikus: «See ei ole jumalateenistus, õpilased laulavad ja direktor peab kõne, aga minu roll vaimulikuna on see palvega sisse juhatada ja õnnistamisega ära lõpetada». Sumo MMi ajal avati kirik Jaapani flöödimuusika kontserdiks.
Üldiseks tavaks ongi saanud, et suuremate ülelinnaliste ürituste puhul jõuab mõni etteaste ka kirikusse. «Rakvere linnas pole kirik mingi eksklusiivne nähtus, mille väärtust põlistab ajaloolisus, vaid tal on ka tänapäeval oma funktsioon. Isegi mitteusklikud peavad seda nägema,» rõhutab Toompuu.

Kogudus kogukonna teenistuses
Toredaks traditsiooniks on sügisesed oikumeenilised kirikupäevad, kus kõik Rakvere konfessioonid ühiselt kristlikku sõnumit esitavad. «Kristlastel on üheskoos ühiskonnas sõna võtta lihtsam ja mõjusam kui igaühel eraldi,» leiab Toompuu.
Koostöös kiriku kõrvale ehitatud veekeskusega pakuti Soome turistidele jõulude ajal võimalust saada ekstra teenistust kirikus, see oli hinnapaketis sees.
Et kirikus toimuks lisaks pühapäevastele jumalateenistustele ettevõtmisi, nõuab suurt kommunikatsioonivalmidust. Peab käima, küsima ja rääkima. Siis liigub lisaks ideedele ka raha. «Mulle meeldib see projekti tasandil tegutsemine. Et sarnaselt teiste MTÜdega teeme oma pakkumised ja küsime rahastust konkreetsele ettevõtmisele,» arutleb Toompuu. Siis on ka paremini mõistetav, et kogudus teenib kogukonda.
Muidugi ei ole Rakvere kogudus vaid väljapoole suunatud, tegemisi jagub ka kitsalt omadele. Nii tegutseb siin vanematele inimestele mõeldud naiskoor ja noorematest koosnev segakoor, regulaarselt saavad kokku eakad ja ebaregulaarselt noored, koos käib pühapäeva- ja leerikool.
Vabatahtlike osatähtsus on suur. Nii teeb raamatupidamist ja tegeleb arhiiviga tasuta koguduse liige. Jumalateenistuse eel ja järel toimetavad kirikus kindla järjekorra alusel kaheksa kirikuvanemat. «Inimeste ring, kes näevad, et kirik on oluline, ja soovivad appi tulla, on lai. Vaimulikuna ei ole ma kunagi üksinda,» kinnitab Tauno Toompuu.

Kogudusel oma koduleht
Kogudusesisese teabe vahendamiseks on loodud soliidse ning operatiivselt täieneva sisuga koduleht www.kolmainu.ee, kus saab tutvuda koguduse ajaloo ja ametikandjatega ning sündmuste kavaga, samuti lugeda meedias ilmunud kogudust puudutavaid artikleid ja toimunud üritustest. Ära on toodud ka olulised Interneti-lingid ning Interneti-portaalis Twitter seisvad päevakajalised uudised. Koduleht pakub kinnitust, et Rakvere Kolmainu koguduse elu on sündmustest tulvil. Küllap suuresti tänu tegusale koguduseõpetajale.
Liina Raudvassar

 Rakvere Kolmainu kogudus
Alates 2007. aastast teenib kogudust Tauno Toompuu (pildil).
Umbes 2000 liikmega linnakogudus.
Armulauaga uut liturgiat järgitakse jumalateenistustel igal pühapäeval.
Suure ajalooväärtusega pühakoda on avatud maist septembrini iga päev kl 10–18.
Orelimuusikapooltunnid igal laupäeva keskpäeval juunist augustini.
Koguduses tegutseb kammerkoor ja naiskoor, pühapäeva- ja leerikool.