Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Rahvusraamatukogus saab näha aumärke ja tunnustusi

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Rahvusraamatukogu harulduste kogu näitusesaalis on avatud näitus «25 aastat Eesti aumärke, 1988–2013. Eesti Vabariigi kodanikele antud kodu- ja välismaiseid tunnustusi, 1918–2013».

Eesti Vabariigi 96. sünnipäeva eel avatud näitus annab ülevaate ametkondlikest ja omavalitsuste au-, teenete- ja muudest märkidest, samuti saab siin näha valikut Eesti Vabariigi kodanikele antud välismaistest au- ja teenetemärkidest ning siseriiklikest tunnustustest.

Näituse koostasid osaühingud ARS Vasetööd, Herald, Miniplast ja Märgikoda, kaasatud on ka kollektsionäärid Aleks Kivinuk ja Mart Puusepp, kes näitavad oma kogude haruldasi eksemplare.

ARS Vasetööd kavandab aumärke tellimuste järgi, valmistamisel kasutatakse väärikat kõrgkuumus­emaili. Inimesi ei tunnustata aga ainult märkidega, vaid samuti auaadressidega ning tänukirjadega, mis väljendub näitusel väljapandud haruldastes nahkehistöödes.

Kollektsionäär Aleks Kivinuki kogust on ühe haruldusena näha Taska töökojas nahka köidetud auaadress, mille on hõbedaga kaunistanud kuulus kullassepp Joseph Kopf. Tunnustuse on andnud kindralmajor Ernst Põdderile 50. sünnipäevaks Kaitseliit. Kivinuki nahkehistööde kollektsioonist on näitusel esindatud ka Kopli mahajäetud majast leitud kaitseliitlase Aleksander Raaviku auaadress, millest õnnestus restaureerida vaid paber, kaaned on algses seisus.

Näitusel saab näha veel Miniplasti toodetud filmi «Presidendi kett 1938–2008». Riigivapi teenetemärgi kett, mis sai Eesti Vabariigi presidendi ametitunnuseks, valmis 1938. aastal. Nõukogude okupatsiooni ajal viidi üle 413 grammi puhast kulda sisaldav, 96 tahklihvis briljandiga ümbritsetud ning 9-karaadise punase rubiini ja kolme 5-karaadise heleda sinisafiiriga kaunistatud kett Venemaale, kus see asub siiani.

2007. aastal otsustas Eesti Vabariigi valitsus taastada Riigivapi teenetemärgi keti kui Eesti Vabariigi presidendi ametitunnuse.

Teenetemärke saab Rahvusraamatukogus näha ka püsinäitusena teenetemärkide galeriis, kus eksponeeritud Vabadusristid ja Maarjamaa ristid on valmistanud ettevõtted Miniplast ning Märgikoda. Miniplast eesotsas Meelis Pääboga ja koostöös Vabariigi Presidendi Kantseleiga on renoveerinud ja korrastanud teenetemärkide galerii kõik märgid.

Näitus on avatud 27. märtsini.