Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Rahvusraamatukogu esitles ajalehtede portaali

22.10.2014 | | Rubriik: Kultuurielu

Vanad ajalehed on portaalis digitaalselt kättesaadavad.

15. oktoobril toimunud infopäeval esitleti rahvusraamatukogus äsja avatud DIGARi Eesti ajalehtede portaali.
See riigi tasandil portaal on maailmas üks väheseid, mis põhineb sõnaotsingul ja hakkab silma kavandatava infomahu poolest.
DIGARi ja Europeana ajalehtede infopäeval «Ajalehtede päralt on ajalugu!» rääkisid Ragne Kõuts, Fred Puss, Krista Aru ja Aadu Must ajalehtedest kui info- ja uurimisallikast ning väärtuste kandjast, Krista Kiisa tutvustas üleeuroopalise Europeana Newspapers projekti tulemusi ning Kristel Veimann ja Maie Ristissaar esitlesid rahvusraamatukogu uut portaali DIGARi Eesti ajalehed.
Uus ajalehtede portaal on loodud pakkuma igapäevast infot tarbijatele, keele-, meedia- ja ajaloouurijatele, genealoogidele, infospetsialistidele, loovsektorile jt huvilistele. Otsitavaid täistekste on võimalik leida Eesti ja väliseesti ajalehtedest alates nende ilmumisest.
Täielikult jõutakse lõppeesmärgini 2015. aasta lõpuks, esialgu puuduvad lehed aastatest 1944–2013. Selle perioodi sisu lisamisega tegeldakse.
DIGARi Eesti ajalehtede portaalis tehakse kättesaadavaks ka rahvusraamatukogu koostööpartnerite, esmalt Tartu ülikooli raamatukogu ja kirjandusmuuseumi digiteeritud ajalehed. Värsked lehed on portaalist leitavad hiljemalt ilmumisele järgneval tööpäeval, kuid nende täistekstid avaldatakse vastavalt väljaandjate nõusolekule.
Ajalehtede portaali täiendatakse iga päev ja see sisaldab hetkel 17 050 väljaannet, 169 357 lehekülge ja 268 947 artiklit. Ajalehti leiab ka andmekogudest DEA ja DIGAR, 2015. a jooksul koondab rahvusraamatukogu kogu sisu DIGARi Eesti ajalehtede portaali.
Vaata: portaal DIGARi Eesti ajalehed: http://dea.digar.ee.
Eesti Kirik

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)