Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Rahvast ühendav sümbol

27.05.2009 | | Rubriik: Ühiskond

Tänavu tähistame oma sinimustvalge lipu 125. ja Balti keti 20. aastapäeva.
Sellega seoses meenub laulva revolutsiooni aeg, mil Eesti loomeliitude ja Rahvarinde üleskutsel olime ühises rivis nii öölaulupidudel kui ka paljudel rahvakogunemistel ja kõikjal lehvisid meie sinimustvalged rahvuslipud ning lauldi isamaalisi laule.
Olin üks neist õnnelikest inimestest, kellel oli au nii korraldajana kui lauljana nendel üritustel osaleda. Hiljem on olnud võimalus oma töö ja hobid ühendada, sest üks minu tegevusi on olnud seotud riiklike tseremooniate ettevalmistamise ja läbiviimisega, on need siis olnud Eesti lipu heiskamise tseremooniad Toompeal või meie lipu seadust, ajalugu ja traditsioone tutvustavad loengud riigiasutustes, koolides, kaitseväeasutustes jm.
Viis aastat tagasi, kui tähistasime oma rahvuslipu 120. aastapäeva, tegi peaminister mulle austava ettepaneku moodustada Eesti lipu juubelikomisjon ja juhtida selle tööd. See oli töörohke ja huvitav aeg ning sisuliselt on see tegevus kestnud siiani, sisaldades näitusi Eestis ja välisriikides, kohtumisi, loenguid meie riiklikust sümboolikast, Eesti lippu tutvustavaid trükiseid jne.
Ettepanekud Eesti lipu seaduse täiendamiseks sai tehtud just selle mõttega, et austus ja armastus riikliku sümboolika vastu peaks algama juba kodust ja koolist ning koolidel peaks lehvima Eesti lipp mitte ainult pidu-, vaid ka argipäevadel. Samuti on oluline Eesti lipu päeva tähistamine riiklikult iga aasta 4. juunil.
Eesti Lipu Seltsi ja teiste isamaaliselt mõtlevate ja tegutsevate ühendustega oleme kutsunud rahvast Toompeale, kus juba viis aastat järjest pidulikult hümni ja Martin Lipu laulusõnade «Kaunistagem Eesti kojad kolme koduvärviga…» saatel heiskame Eesti lipu.
Mulle ja minu perele ning arvan, et kõigile eestlastele, kus maailma nurgas nad ka ei viibiks, on Eesti lipp alati kodu kaunistavaks ja eesti rahvast ühendavaks sümboliks.

Jüri Trei,
diplomaat,
Eesti Lipu Seltsi asutaja ja juhatuse liige

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)