Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Rahva elukvaliteedi edendajad

10.12.2014 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Kadrioru lossis preemiat vastu võtmas: Inge Ojala-Pihlaja (vasakult), Toivo Tänavsuu, Mati Kaal, Varro Vooglaid ja Markus Järvi, Piet Boerefijn ning Mati Sinisaar. Tiiu Pikkur

Aadu Luukase SA tänavuse missioonipreemia 32 000 eurot pälvis SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks. Ülejäänud viit nominenti tunnustati 6400 euroga.

«Missioonipreemia eesmärgiks on jätkuvalt tunnustada isikut või organisatsiooni, kes paistab silma Eesti ühiskonna tasakaalustatud arengu ja rahva elukvaliteedi edendamisega. Rolli ei mängi seejuures niivõrd tegevusvaldkond, kui see, et laureaat suhtuks oma missiooni hingega ja tema tegevusest või ka eeskujust oleks kasu võimalikult paljudele Eesti inimestele,» selgitas Aadu Luukase sihtasutuse nõukogu esimees Indrek Luukas.
«Nagu missioonipreemia ajalugu tihti on näidanud, annetab enamik missioonitundega inimesi pigem preemia edasi või kasutab seda oma missiooni jätkamiseks – nad ei oota oma tegevuse eest isiklikku kasu, vaid tahaksid teha veelgi rohkem.»

Kaitseb peret
Traditsioonilise peremudeli kaitseks loodud ja riigikogus vastuvõetud kooseluseaduse vastu üles astunud SAPTKi juht Varro Vooglaid selgitas, et sihtasutus ei aja ainult üht asja. «Meie organisatsioon ei ole mingi ühe teema organisatsioon, ta ei ole asutatud selleks, et tegelda just selle teemaga. Kindlasti me lähitulevikus tahame palju ulatuslikumalt tegutseda ja väga paljude inimeste toetus meie ettevõtmistele seda eeldatavasti ka võimaldab.»
Indrek Luukase sõnul avaldas valiku tegemisel mõju tänavuse laureaadi pühendumus traditsioonilise peremudeli kaitsmisele, kusjuures on tegutsetud silmapaistva innukuse ja missioonitundega.
«SAPTK on laiemas avalikkuses tuntuks saanud ülesastumistega kooseluseaduse teemal, kuid tahaksin rõhutada, et preemia üleandmisega ei soovi me kellelegi vastanduda, vaid eesmärgiks on tõsta esile laureaadi tähtsust demokraatlikule ühiskonnakorrale iseloomuliku arutelu tekitamises, aidates sellega kaasa Eesti rahva tasakaalustatud arengule, mida näeb ette ka missioonipreemia põhikiri. Laureaat on oma tegevusega andnud tõuke laiapõhjalise diskussiooni tekkeks mitmetel väga olulistel ja väärikatel teemadel,» märkis Luukas.
Peapiiskop Andres Põder oli esitanud missioonipreemia kandidaadiks Peeteli Kiriku Sotsiaalkeskuse, mis osutus ka üheks valituks.

Tunnustus sotsiaalkeskusele
Pidulikul tseremoonial oli preemiat vastu võtmas keskuse direktor Mati Sinisaar, kes jagas muljeid. «Ma olen äärmiselt tänulik Aadu Luukase sihtasutusele tunnustuse eest kõigile meile, kes me igapäevaselt seda tööd teeme,» rääkis Sinisaar.
«Tunnustus on ka lastele, kes tegelikult on sellest võimalusest kinni haaranud ja tublideks inimesteks kasvanud. Lapsed on tõestanud, et igaüks, kes koolis ei käi või õigusrikkumistega tegeleb, on tegelikult täiesti tavaline laps, kes tahab õppida, kuid neil ei ole seda võimalust. Neid tuleb lihtsalt märgata ja toetada. Aadu Luukase sihtasutusel on sõnum riigijuhtidele ja kohalikule omavalitsusele, see on nagu teenäitaja, kuidas peaks ühiskonnas käituma.»
Tänavuse laureaadi kohta leidis Sinisaar ainult kiidusõnu: «Mina olen selle valikuga siiralt rahul, ma oleksin ise ka SAPTKi valinud. Sõnum, mida ühiskond praegu vajab, ongi see, et perekond on väärtus, koosneb naisest ja mehest, emast ja isast.»
Küsimusele, kas preemiarahaga midagi erilist tehakse, vastab Sinisaar nii: «Tegelikult on lastele kõige olulisem see, et nad saavad iga päev süüa, et neil on õpetaja, kes aitab koduseid ülesandeid teha, on puhtad riided seljas ja paik, kus rahulikku ööund magada. Saadud toetust kasutame oma igapäevases töös, et meie lapsed tunneksid ennast koolis teistega võrdväärselt.»
Aadu Luukase missioonipreemiat anti välja kaheksandat korda. 2011. aastal oli üheks laureaadiks õpetaja Toomas Paul, kes annetas oma preemia 32 000 eurot Tallinna Diakooniahaiglale. Nominendid varasemail aastail on kirikuinimestest olnud Andres Põder, Einar Soone, Märt Vähi, Vello Salo.
Tiiu Pikkur

2014. a missioonipreemia nominendid
MTÜ Peeteli Kiriku Sotsiaalkeskus
SA Hille Tänavsuu Vähiravifond Kingitud Elu
Eesti Toidupank
Tänavalaste probleemile pühendunud Inge Ojala-Pihlaja
Tallinna Loomaaia pikaajaline direktor Mati Kaal

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)