Esileht » Online » Online artiklid »

Rahanappuse tõttu ähvardab Pöide kiriku võlve kokkuvarisemine

15.10.2009 | | Rubriik: Online artiklid

 

Saaremaa tuntumaid turismimagneteid, keskaegne Pöide kirik on praeguseks nii viletsas seisus, et selle võlve ähvardab kokkuvarisemine. Ligi kaheksa sajandi vanuse pühakoja päästmiseks pole raha ei riigil ega kohalikul omavalitsusel, kirjutab Eesti Päevaleht.

Pöide vallavanem Jüri Linde ütles Päevalehele, et iidset jumalakoda on vastavalt võimalustele väikestviisi pidevalt kõpitsetud, kuid hoone olukord on sellele vaatamata väga kehv. Kuna kiriku katus on lagunenud, pääseb kõik, mis taevast alla sajab, muinsuskaitsealuse hoone sisemust lagundama. “Eks mure olegi, et kui katust korda ei saa ja kiriku võlvid sisse kukuvad, võib selle remont väga kalliks minna,” nentis Linde.

Vaja kaheksa miljonit

Kokku läheks kirikule hädavajaliku uue katuse ehitamiseks vaja kiiremas korras ligi kaheksa miljonit krooni, sest katuseaukude lappimist enam mõttekaks ei peeta. Väikese eelarvega vallale käib projekti rahastamine enam kui üle jõu, heal juhul jaguks raha kaasfinantseerimiseks.

Linde viitas, et kaks aastat tagasi taotles vald kiriku korrastamiseks raha Norra abivahenditest, ent projekt sai eitava vastuse. Tänavu loodeti toetust saada kultuuriministeeriumilt, kuid majanduskriisi ja eelarvekulude kärpimise tõttu ei tulnud sealtki mitte üht krooni.

Muinsuskaitseameti restaureerimisosakonna spetsialist Sille Sombri sõnas, et amet on olnud Pöide kiriku avariilise olukorraga kogu aeg kursis, kuid kirikute päästmiseks ellu kutsutud nn pühakodade programmi alarahastatuse tõttu pole restaureerimistööd pühakojas alata saanud.

Linde avaldas samas lootust, et tänu sel aastal valminud Pöide kiriku arengukontseptsioonile, mille kohaselt peaks pühamust kujunema nii korralik turismiatraktsioon kui ka kontsertide toimumise koht, saadab edasisi rahataotlusi vahest siiski edu. “Ehk õnnestub meil järgmisel aastal raha saada,” lausus Linde ja lisas, et lootus sureb viimasena.

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)