Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Rahaasjadest

04.12.2019 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Möödunud nädala „musta reedet“ kasutasid mõned soodsate sisseostude tegemiseks, teised aga tarbimisühiskonna varjukülgedele tähelepanu juhtimiseks.

Näiteks paavst Franciscus nimetas oma esimese advendi jutluses üleliigset tarbimist viiruseks, mis hävitab usku Jumalasse. Pühade-eelsel ajal näib tõepoolest olevat põhjust mõelda piiblisalmide üle, mis kutsuvad üles elama tagasihoidlikult ja hoiduma rikkakssaamise kiusatuse eest.
Eelmisel nädalal kirikukogul vastu võetud eelarve järgi otsustades EELKd ega selle allasutusi see kiusatus siiski ei ähvarda. Töötegijad peavad nimelt leppima küllaltki tagasihoidlike palkade ja töötingimustega, sest nii üldkiriku kui koguduste kasinad sissetulekud vististi enamat ei võimalda.
Teisalt leiab kirik siiski mõnikord vahendeid ka üpris suurteks investeeringuteks. Näiteks esmaspäeval Tartus avatud Pastoraadi valmissaamiseks laenas konsistoorium MTÜ-le Tartu Teoloogia Akadeemia 1,25 miljonit eurot. See on peaaegu sama palju kui üldkiriku aastane eelarve. Lepingu järgi saab EELK viie aasta jooksul selle raha intressidega tagasi.
Paljugi jääks kirikus aga siiski tegemata, kui ka riik, omavalitsused ja eraannetajad õlga alla ei paneks. Seetõttu on tähelepanuväärne, et seekordsel „katuseraha“ jagamisel said erakondadelt rahalist toetust tervelt 49 kogudust, millest 34 kuuluvad EELKsse. Ent küllap on põhjust ka valvas olla, et poliitikud kirikule abi pakkudes teda oma huvides ära kasutada ei püüaks.
Rain Soosaar

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)