Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Raamatusarja juhatab sisse Avo Üpruse elulooraamat

16.08.2017 | | Rubriik: Kultuurielu

Yprus_esikaasKirjastus Gallus avab uue raamatusarja „Meie vaimulikud“ raamatuga Avo Üprusest (fotol esikaas).

Kirjastus Gallus alustas konfessiooniülese raamatusarjaga, mis toob suurepäraseid Eesti vaimulikke ükshaaval lugejate silme ette, avades nende elu, tegemisi ja mõtteid-arusaamu.
Avaraamatus avaneb Avo Üprus – poeet, poliitik ja vaimulik. Raamatusarja koostaja ja toimetaja on Margit ­Arndt-Kalju, kaastoimetaja Avo Üprus. Gallus soovib avaldada raamatuid, mis toetaks igas eas üksikisiku arengut nii ilmalikus kui vaimulikus maailmas, kirjastuse tegevjuht on Indrek Petersoo.
Sarja avaraamat on mänguline värvilahutusmasin või prožektor, mille valgusvihud joonistavad Avo Üpruse elu jupphaaval nähtavale. „Ma mängin. Ka siin. Rõõmuga. On ju oluliselt suurem kunst saada see mäng praegu purki, mitte kirjutada valmis mingit tobedat elulookirjeldust. Ma ei ole selle žanri pooldaja. Mäng on kunst. /…/ Nii nende mängudega on. Ega need üldjuhul eriti ei toida – kui sa pole just kasiinoomanik –, aga kena vaadata-kuulata ikka.“ Nii on valgusvihku seatu ise öelnud.
Raamatut tutvustati esmakordselt Paides arvamusfestivali ajal. 3. septembril esitletakse raamatut Tallinna Peeteli ja 6. septembril Tallinna Jaani kirikus.
Vaimulike isikuloolisi raamatuid on ikka aeg-ajalt ilmunud. Kui nimetada näiteks Galluse kirjastuse välja antud lugu Vello Salost („Siin Vatikani raadio“, 2015).
On raamatud August Arumäest, Laine Villenthalist, Priit Rannutist, Paul Saarest, Juta Siirakust, Burchard Liebergist, Olav Pärnametsast, Aare Tammest – kui nimetada vaid mõned. Aga kirjastuse püüdlust süsteemsuse järele tuleb tunnustada.
Eesti Kirik

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)