Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Raamatuletilt

22.06.2016 | | Rubriik: Kultuurielu

vene-vanausulised-ja-nende-pühakojad-eestis[1] 2016. a on ilmunud Jaanus Plaadi raamat «Vene vanausulised ja nende pühakojad Eestis».
Ajaloolane Jaanus Plaat on väga mahuka tööga hakkama saanud, uurides vanausuliste ajalugu Eestis. Lisaks ohtrale pildimaterjalile saavad lugejad teada, et vanausulised jagunevad fedossejevlasteks ja pomoorideks. 2000. aasta rahvaloenduse andmetel märkis end vanausulisena 2515 elanikku, kes olid vanemad kui 15 aastat.
Raamatust leiab mitu fotot ka Saare külas asuvast Piirissaare palvelast, mis sai tugevalt kannatada mais toimunud tulekahjus.

Ilmunud on Tuuliki Jürjo kaks uut orelinooti: «Muusikalised mõtisklused» ja «55 koraaliprelüüdi».
«55 koraaliprelüüdi» on jätk 2009. aastal ilmunud kogumikule «50 koraaliprelüüdi». Noot sisaldab 55 koraaliprelüüdi, mis on kirjutatud 51 erinevale praegu kasutusel oleva koraaliraamatu koraalile ning on kiriku praktilises töös hästi kasutatavad. Kogumikku on koondatud ka mõni varem avaldatud koraaliprelüüd. 42 koraaliprelüüdi on täiesti uued!
«Muusikalised mõtisklused» on seitsmeosaline orelitsükkel, kirjutatud Villu Jürjo mõtiskluste ainetel, mis samuti noodis on trükitud. Osad on hästi kasutatavad ka jumalateenistusel, laulatusel või matusel.

tee,tode ja eluJohannes Esto Ühingult ilmus Hugo Talvingu väike luulekogu «Tee, Tõde ja Elu».
Värsse aitas valida kogumikku Jaan Tammsalu, kes kirjutab kaasandes: «Nende luuletuste autor Hugo Talving elas aastatel 1897–1957. Töötas Tartu maakonna Sadala valla sekretärina ja nõukogude ajal piimameiereides raamatupidajana.
Tema vennapoeg Kalju Talving tõi minu kätte kolm köidet oma onu luuletusi ja ütles, et tahab teha kõik, et saaks täita oma onu soovi avaldada osagi nendest luuletustest raamatuna. Seega on see luulevihik enam kui poole sajandi taguse soovi täitumine.»

Kristus ütleb: Kes teid kuulda võtab, see võtab kuulda mind, ja kes teid kõrvale lükkab, see lükkab kõrvale minu. (Lk 10:16)