Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Raamat sõelutud mõtetest ja sõnasõelmetest

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Viilma_raamat_8407
3. veebruaril Rahva Raamatus küsitles Urmas Viilmat toomkoguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt. 3 x Tiiu Pikkur

Trükivalgust on näinud peapiiskop Urmas Viilma raamat „Valguse tähed. Sõelutud mõtteid ja sõnasõelmeid“.

Teos sisaldab tsitaate ning mõtteid autori Tallinna piiskopliku toomkoguduse õpetajana ja peapiiskopina peetud jutlustest, karjasekirjadest, kõnedest ja artiklitest ning on pühendatud viie aasta täitumisele piiskopiks pühitsemisest ja peapiiskopi ametisse seadmisest 2. veebruaril 2015.

Kuulutame valgust
Raamatu eessõnas kirjutab autor: „Meie ümber on palju sõnu. Keegi on sõnad vabaks lasknud ja need ümbritsevad meid kõikjal. Kui sõnad on täiesti vabad ja nende vabastaja neile mõtet ei anna ega piire sea, upuvad üksikud sõnad sõnarohkusesse. Juhtub midagi, mida liiga ereda valguse puhul tajume pimestamisena. Sama võib juhtuda sõnadega, kui neid saab nii palju, et me ei kuule ega mõista enam midagi.“
Raamatu pealkiri „Valguse tähed“ pärineb Piiblist: „Kiitke teda, päike ja kuu! Kiitke teda, kõik valguse tähed!“ (Ps 148:3) Ses Vana Testamendi laulus kutsutakse kõiki taevainglitest ilmamaa kuningateni kiitma Jumalat.
„Kui Kristus ütleb, et mina olen maailma valgus, siis sellisest valgusest me ju kuulutame,“ ütleb peapiiskop ja lisab, et kui ta aastaid tagasi selle sõnaühendi – valguse tähed – pühakirjast leidis, siis mõtles, et kui ühel päeval peaks ta raamatu kirjutama, siis see saab pealkirjaks! Nii ka läks.

Rahvarohked esitlused
Peapiiskop esitles oma raamatut Viru keskuse raamatukaupluses Rahva Raamat ja Tallinna piiskoplikus toomkirikus, mõlemal pool oli autogrammi soovijaid ohtralt. Urmas Viilma tänusõnad hea koostöö eest kuulusid raamatu välja andnud kirjastuse Hea Lugu tegevjuhile Tiina Kaalepile ning Mari Tuulingule, Piret Tuurile ja Ave Põlendikule.
Omi mõtteid värskest trükisest jagas Viilma Rahva Raamatus, kus teda küsitles teleajakirjanik Indrek Treufeldt, kes on olnud Tallinna piiskopliku toomkoguduse juhatuse esimehena Urmas Viilma koguduse õpetajaks (2010–15) „palkaja“. Sellest ametist lähetas kogudus Viilma ka EELK peapiiskopi ametisse.
Kirikusündmused käivad kindlat aastaringi mööda, mis tulevad ka siit raamatust välja. Iga teksti lõpus on kuupäev ja koht, kus see esmakordselt esitatud on. Viilma rõhutab, et tegemist on raamatuga, mille tekstid on ammu kuulajateni jõudnud. „Tegemist on jutluste ja vaimulike kõnedega, millest on välja sõelutud mõtted, mis võiksid kõnetada ka mitte ainult kirikuinimesi. Tavaliselt on jutluse aluseks mõni Piibli kirjakoht, siin on need välja jäetud, kuid kirikuinimesed, kes vaatavad teksti lõpus olevat kuupäeva, oskavad selle jutluse õigesse kirikuaasta ringi paigutada.“

Hea sõna on ajatu
Väärib märkimist, et raamatus ei ole terviktekste, tegemist ei ole kõnede ja artiklite kogumikuga. Peapiiskop avaldab lootust, et needki kunagi ilmuvad. „Siin on tegemist tekstidega, mida me tänapäeval oleme harjunud lugema või kirjutama nt sotsiaalmeedias, need on väga kontsentreeritud tekstid.“
Küsimusele, mis on head sõnad, vastab peapiiskop: „Ma arvan, et talletamist väärivad mõtted, mis on konkreetses ajas õiged, kuid neis on ka midagi ajatut. Nad võivad muutuda aktuaalseks mõne või ka mõnekümne aasta pärast. Selles raamatus ma püüdsingi välja tuua mõtteid, mis võiksid kõnetada ka lahus sellest kuupäevast, mil nad esimest korda on esitatud.“
Tiiu Pikkur

Viilma_raamat_8423
„Valguse tähed“ – valgusvihku asetatud mõtted.

Pildigalerii:

Viilma_raamat_8431
9. veebruaril toomkirikus oli autogrammi saajate hulgas ka koguduse endine juhatuse esimees Raido Rüütel.