Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Raamat evangeeliumi tõest

10.06.2020 | | Rubriik: Kultuurielu

Eesti keeles on nüüd interneti vahendusel kättesaadav Fredrik Gabriel Hedbergi menuteos „Usuõpetus õndsuseks“.

Hedberg (1811–1893, pildil) oli Soome kirikuõpetaja ja evangeelse äratusliikumise rajaja. Olles algul mõjutatud pietistidest, kritiseeris ta hiljem mitmeid nende seisukohti Martin Lutheri õpetusele tuginedes.

Kõnealune raamat ilmus 1843. aastal. Vormiliselt on tegemist Efesose kirja esimese peatüki kommentaariga, sisuliselt aga arutlusega päästekindluse teemadel. Autor rõhutab, et õndsakssaamine sõltub ainuüksi usust, aga mitte vagadest tegudest, viidates seejuures ohtralt nii Piiblile kui Lutheri teostele.

Raamatu on tõlkinud teenekas soome vaimuliku kirjanduse eestindaja, Palamuse ja Tartu Soome kogudust teeniv Urmas Oras. Väärib märkimist, et seegi kord on tema tõlge väga ladus ja heas eesti keeles.

Eelkõige peaks raamat huvi pakkuma neile, kellele on südamelähedane luterliku taustaga äratusliikumiste vaimulik pärand. „Hedbergi raamat on lugemist väärt, usu toitev ja lohutav ka tänase päeva kristlastele või usu tõde otsijatele, sest evangeeliumi tõde on väljendatud väga selgelt,“ soovitab tõlkija ise portaali e-Kirik vahendusel.

Raamatut „Usuõpetus õndsuseks“ võib lugeda Bible Toolboxi veebilehel aadressil https://www.bibletoolbox.net/et/usuopetus-ondsuseks

Veebilehte haldab Soome luterlik evangeeliumiühendus SLEY, mis on EELK partner Eestis tehtavas misjonitöös. See on mõeldud inimestele, kes igatsevad tuge oma usuelu ülesehitamiseks või soovivad kristluse põhiõpetusi lähemalt tundma õppida. 

Lisaks Hedbergi raamatule võib Bible Toolboxi lehelt leida teisigi õpetusliku sisuga tekste ja piibliõppematerjale.

Rain Soosaar

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)