Esileht » Uudis » Uudised »

Raamat Burchard Liebergist

22.10.2014 | | Rubriik: Uudised

16. oktoobril esitleti Saksamaal Kasselis saksakeelset raamatut, mis tutvustab vaimulik Burchard Liebergi (1914–2003). EELKd esindas esitlusel assessor praost Tiit Salumäe, kes annab toimuvast ülevaate kirikulehele. Ta nimetab, et teosest ilmub ka eestikeelne variant, mida plaanitakse tutvustada 22. novembril Tallinnas.
Salumäe meenutab, et idee koostada mälestuskogumik Liebergi 100. sünniaastapäevaks tekkis 2012. aastal Burchard Liebergi haual Kassel Wehlheidenis. Ideest sai plaan, mis teostus tänu Martin Luther Bundi ja Gustav Adolf Werki toetusele. Algusest peale oli selge, et raamat peab ilmuma kahes keeles, et inimesed nii saksa kui eesti keeleruumis selle sisust osa saaks. «Kokku on kogutud mälestused mitmelt teekaaslaselt, kes Liebergi elust ja tegevusest väga erinevatest perspektiividest kirjutavad,» selgitab Salumäe, täpsustades, et ka Bur­chard Liebergi enda sulest on kogumikku valitud kaks jutlust. Esimene neist on nn eksamijutlus, mis on kirjutatud enne Eestist lahkumist 1938. aastal, ja teine pärineb 1992. aastast, perioodist, mil autor pühendus Eesti abistamisele.
Liebergi eluteest annab ülevaate Toomas Paul; Michael Schü­mers kirjutab tema baltisaksa lapsepõlvest ja pastorielust Eestis; Johannes Beckeri artikkel tutvustab tegevust Saksamaal; Rene Reinsoo ja Tiit Salumäe meenutavad Burchard Liebergi kui suurt Eesti, EELK ja eestlaste sõpra. Perekondlikust vaatevinklist avavad Liebergi olemust tädipoeg Paul Gerhard von Hoerschelmann ja tütar Dagmar Meder Lieberg. Raamat päädib ülemkirikunõunik Ruth Gütteri artikliga Kurhessen-Waldecki Evangeelse Kiriku ja EELK partnerlusest.
Burchard Lieberg sündis 1914 Riias, õppis Tallinna Toomkoolis ja Tartu Ülikoolis, teenis vaimulikuna Viru-Jaakobi, Pöide ja Võru koguduses, asus 1939 Saksamaale. Abielust Lisa Hoffmanniga sündisid lapsed Dagmar (1946), Andreas (1950) ja Peter (1955–1959). 1977 nimetati ta Kurhessen-Waldecki Evangeelse Kiriku kirikunõunikuks ja 1991 EELK titulaarpraostiks. Burchard Lieberg suri 21. oktoobril 2003.

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)