Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Rääkida noortega nende endi keeles

14.01.2004 | | Rubriik: Kirikuelu

Jõulude eel esines Peeteli kirikus Tallinnas Noorte Meeste ja Naiste Kristliku Ühingu (NMKÜ) noortekoor Ten Sing.
Väikese Pelgulinna kiriku jaoks oli kontsert virgutavalt värvi- ja rütmiküllane ning köitis publikut esituse energilisuse ja särava elurõõmuga.
Liikumine Norrast
Ten Singi (lühend sõnast teenagers singing) liikumine sai alguse 1967. a Norras, kui tunti vajadust mitmekesistada kirikus tehtavat noortetööd. Eesmärgiks oli rääkida noortega nende endi keeles, avardades kirikus kasutatava muusika ning sõnumikeele piire popi ja rokini, tantsu ning pantomiimini. Nüüdseks on liikumine levinud pea kõigisse Euroopa maadesse.
Nii sündisidki omalaadsed šõurühmad, kelle sõnumi juur jäi alati Piibli ja igaviku teemade juurde. Sealjuures ei seosta Ten Sing end ühegi kindla konfessiooniga, suur osa koorilauljaid ei ole kiriku liikmed. Kõikjal tegutsetakse NMKÜ ühe tegevusvaldkonnana.
1990ndate aastate alguses tulid kolm Norra noormeest Eestisse, et luua siin Ten Singi rühmad. Nende tegevus kandis vilja ja praegu tegutsevad koorid Tallinnas, Tartus ja Viljandis, kes kõik ka Peeteli kirikus üles astusid. Lisaks esinesid külalised Leedust ja Moskvast, kuhu samuti Ten Singi liikumine on jõudnud.
Repertuaar koosneb peamiselt ingliskeelsetest popmuusikaseadetest, kuid sekka lauldakse ka eestikeelseid ning jõulude ajal loomulikult traditsioonilisi jõululaule. Igal koorilauljal on õigus esinemisprogrammi kokkupanekul sõna sekka öelda; proovide jooksul mõeldakse grupitöö vormis välja esinemiste sõnum ja sisu.
Võimalused ühistöös
Tavaliselt koosneb esinemine lauludest, tantsudest ning draamaepisoodidest, mis seovad kava terviklikuks. Eesmärgiks on rakendada igas noores peituv fantaasia ja loomeenergia. Koori saadab kitarridest, süntesaatorist ja trummidest koosnev ansambel. Dirigentideks on Mai Unt ja Eve Arm.
Ten Sing pakub laialt rahvusvahelist suhtlusvõimalust. Mitu norralast on teinud meil vabatahtlikuna tööd, julgustades ja aidates eesti noori uskuda ja rakendada oma loomingulisi võimeid, samuti andnud nõu organisatsiooni juhtimise ja haldamise osas. Hiljuti naasti kontsertreisilt Leetu ja ees ootab missioon Rootsi, et tutvustada võimalusi, mida pakub Ten Singi laadne ühistöö. Kunagi ei ole ka meie koorid liiga suured, et mitte oodata endi ridadesse uusi tegutsejaid.
Eestis saab üha selgemaks, et alati ei ole mõõdetav ja hinnatav tulemus, vaid suurimaks väärtuseks ning omamoodi eesmärgiks võib olla protsess, koos käidud tee. Ten Singi kooris on igaühel võimalus otsida üles see valdkond, milles tema on andekas. Kõigis meis peitub loomingusäde, mis otsib rakendust, pinnast, kus kasvada ja areneda.
Kristel Kivari

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)