Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Puhkpillide piano pianissimo Rõngu kirikus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Pühajärve puhkpillipäevad – üks paljudest puhkpillifestivalidest suvises Eestis – toimusid seekord juba 16. korda. Mängijad mitmest Eesti orkestrist tulid kohale selleks, et kahe tõhusa prooviga valmistada ette kaks kirikukontserti.

Festivali korraldab kultuurkapitali ning Otepää, Palupera ja Rõngu valla toel Otepää muusikaühing ehk siis Arno Anton ja Külli Teearu. Aastatega on välja kujunenud turvaline tava, et nädala sees esimesed kontserdid Rõngus ning Hellenurmes ja ka reedese avakontserdi teeb Pühajärve-Rõngu puhkpilliorkester.

Öö läbi pillimängu
Sihval asuvas Pühajärve põhikoolis (selle imetoreda kooli püsimajäämise eest on palju palvetatud) majutub ja teeb proove koondorkester, festivali kavas on veel kontserdid Pühajärve puhkekeskuse pargis, Sihva koolimajas esineb mõni virtuoosne ansambel, laupäeval on osavõtjate kontserdid Otepääl ja koondorkestri kontsert Rõngu kirikus, pühapäeval on jumalateenistus ja lõppkontsert Otepää kirikus.
Sel aastal moodustasid koondorkestri Orissaare Brass (Karlis Saar), Tallinna Tuletõrjeühingu puhkpilliorkester (Aigar Kostabi ja Pille Ehelaid), Valga Piirilinna Bigbänd (Tanel Soovares), Kose kiriku pasunakoor (Kahro Kivilo), Otepää tromboonikvartett (Arno Anton), Rõngu pasunakoor (Arno Anton), Pühajärve puhkpilliorkester (Arno Anton). Kuivõrd Kose kiriku pasunakoorist pooled ning Pühajärve orkestrist mõned mängivad ka Tapa linna orkestris ja ka dirigent Priit Rusalepp oli meiega, siis omal moel oli esindatud ka Tapa orkester.
Koondorkestrit juhatasid John Stanley (USA), Bert Langeler (Holland-Eesti), Aigar Kostabi, Kahro Kivilo, Arno Anton. Erilise elamuse mängijatele ja hiljem kuulajatele tekitas maestro John Stanley nõutud ja saavutatud piano pianissimo. Kas keegi veel oskab ette kujutada puhkpilliorkestrit vaikselt mängimas? Uskmatute jaoks on meil olemas kaks kirikutäit tunnistajaid.
Juhul kui paradiisis leidub puhkpillimängijate jaoks oma osakond, siis võib-olla on see midagi Pühajärve puhkpillipäevade taolist: hommikust õhtuni mängitakse pilli, on proovid või kontserdid, veel õhtul ja ööselgi võib kuulda saalist või mõnest klassiruumist pillimängu ehk siis kogunevad «ümarlauad», kus kõneks vaid puhkpillimuusika.
Reedel, 26. juulil oli avamine ja kontsert, siis koondorkestri proov, puhkpillorkester Tartu mängis Pühajärve kaldal pargimuusikat, Brassicali kontsert Sihval oli ülemeelik, kuid tehniliselt nauditav, sellele järgnes osavõtjate hilisõhtune «vabakava».

Kaasateenimine jumalateenistusel
Laupäeval, 27. juulil oli koond­orkestril nii vägev proov, et vaevu tehti üks vaheaeg, siis platsikontserdid Otepääl (Orissaare Brass, tuletõrjeühingu orkester sõbralikult koos Pühajärve omadega), Otepää tromboonikvartett esitas klassikat Edgari külalistemaja rõdult, Pühajärve-Rõngu orkester mängis Konsumi ees viimasena ja seejärel oli soliidne ning meeleolukas kontsert Rõngu kirikus.
Peale suure orkestri mängisid mitmed ansamblid, J. Haydni trompetikontserdi II osa esitas Bert Langeler. Palvega kosutas ja saatis meid teele pastor loci Lea Kärson. Sihval harjutati laupäeva õhtul saalis ja klassides koraale, klassis nr 2 lihviti liturgiat.
Pühapäeval, 28. juulil oli jumalateenistus Otepää Maarja kirikus (küll koguduse korraline teenistus, aga ühtlasi festivali kavas), teenis Urmas Oras, liturgia mängis Kose kiriku pasunakoor. Muusikat pärast lektsioone ja teateid ning armulaua ajal mängis tromboonikvartett, koraale mängisid festivali osavõtjatest moodustatud erinevad koosseisud avara kirikusaali eri osades.
Lõpukoraali «Suur Jumal Sa» kandsid ette Pühajärve pillimehed veel nii, et esimese salmi vaskpillidega, teise salmi puupillidega ja kolmanda salmi koos. See oli võrratu! Kuna olid puhkpillipäevad, siis sellel teenistusel orel vaikis.
Kohe pärast teenistust oli sealsamas kirikus festivali lõppkontsert, mil võis kuulda, mismoodi napi kolme päevaga on üks orkester eriliselt ühte kasvanud. Lõpulillede kinkimise ajal tänasime kahte ema, kellel kokku mängib Pühajärve puhkpilliorkestris üheksa last! Ja selle perenimega mängijaid on veelgi tulemas.
Palugem õnnistust ja hoidmist Küllile ja Arnole, Otepää muusikaühingule, Pühajärve põhikoolile, suurele Leopardide suguvõsale ja puhkpillimängijatele üle Eesti, et selline tore kirikumuusikaüritus võiks Jumala auks ja ligimese rõõmuks igal aastal toimuda kuni aegade lõpuni.
Kahro Kivilo