Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Püha Vaimu kogudus mälestas Jaan Kiivitit

26.02.2020 | | Rubriik: Kirikuelu

Antero Honkkila Püha Vaimu kirikus. Tiiu Pikkur

Tallinna Püha Vaimu kirikus tähistati 19. veebruaril kontsert-palvusega koguduse kauaaegse õpetaja ja peapiiskopi Jaan Kiiviti 80. sünniaastapäeva.

Jaan Kiiviti (1940–2005) teenistuskäik oli kõige tihedamalt seotud Püha Vaimu kogudusega, mida ta teenis alates 1964. aastast kokku 30 aastat. Mälestusõhtul teenis õp Gustav Piir, musitseerisid koguduse kammerkoor, Olga Gams orelil ja Meelis Vahar viiulil. Mälestusõhtust võtsid osa Jaan Kiiviti pereliikmed, koguduseliikmed, sõbrad, tuttavad.
Esitleti ka Antero Honkkila raamatut „Raskustes, kuid mitte ummikus“, kust saab lugeda Soome Ylöjärvi ja Tallinna Püha Vaimu koguduse sõprusest ja sidemetest. Raamat ilmus soome keeles eelmisel aastal, selle tõlkis, toimetas ja kujundas Enno Ootsing. Konsistoorium autasustas Antero Honkkilat EELK koostöömedaliga ja Enno Ootsingut aukirjaga, need andis üle õpetaja Piir.
Ylöjärvi koguduse emeriit­õpetaja Honkkila meenutas pikaaegset sõprust Jaan Kiivitiga: „Ta oli mulle ametivendadest üks lähedasemaid. Ehk kõige lähedasem.“ Nende tutvuse algus ulatub 1975. aastasse, kui õp Honkkila tuli esimest korda Tallinna ja kohtus siin Püha Vaimu koguduse õpetaja Kiivitiga.
Huvitav on lugeda Soome õpetaja mälestusi kristlaste elust nõukogude võimu surve all, sellest, kuidas Soomest Eestisse piibleid ja lauluraamatuid salaja toimetati. Ootsing lisas, et raamat räägib pöördelistest aastatest meie elus, kus on juttu Soome kiriku ja inimeste abist, oli see siis toidu-või riideabi, suureks abiks olid soomlased ka Püha Vaimu kogudusehoone taastamisel.
Tiiu Pikkur

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! (Ps 66:20)