Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Püha Rita kõnetab jätkuvalt

17.08.2016 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Katoliiklased tähistavad püha Rita päeva 22. mail, ent Eestis vähetuntud pühak meenub nüüd ja mitmel põhjusel. 14.–15. sajandi vahetusel elanud Itaalia nunn, sündinud Margherita Lotti, on eriliselt austatud praegu olümpiamänge võõrustavas Brasiilias. Kuus aastat tagasi püstitati Brasiilias Santa Cruzi püha Rita kuju, mis on veelgi kõrgem pealinnas Rio de Janei­ros asuvast Jeesuse kujust. Püha Rita poole palvetavad katoliiklased võimatutest olukordadest pääsemise eest, samuti abielus ettejuhtuvatele probleemidele lahenduse leidmiseks, laste kasvatamise raskustele ja perekonda tulnud haigustele leevenduse saamiseks.
Margherita oli erakordne naine. Ta elas pärast mehe surma augustiinlaste naisorduga liitunult väga kuulekalt ja pühendunult ning sai tuntuks kui suur müstik, kes siiamaani tuletab meelde, et võimatu on ainus mõistlik elamise viis, annab Kristel Kaaber teada raamatus «Iga teekond saab alguse südamest». Küsimusele, kust sai alguse teekond, mis viis otsuseni saata augusti esimestel päevadel Pariisis Püha Rita kirikusse märulipolitsei, on asjaosalistelgi ilmselt raske ühest vastust leida. Võib-olla aidanuks, kui otsustajad oleks mõelnud kirikule nime andnud müstikule, palvetanud tema poole.
Vahel tundubki, et mingi probleem hakkab justkui elama oma elu ja lahendust leida on raske või võimatu. Ühel hetkel võtab valitsusohjad emotsioon ja mõistuse hääl jääb tagaplaanile. Nii tekivad lahkhelid kodus, koguduses, riigis. Põrkuvad tõekspidamised, maailmavaated, võim, raha … Usu ja võimu pärast on maailmas palju verd valatud.
Nädala pärast, 24. augustil on apostel Bartolomeuse mälestuspäev ja möödub 444 aastat Pariisis toimunud veretööst ehk pärtliööst. Vana pärimuse kohaselt külvatakse pärtlipäeval taevast seeni, sel päeval on kosjas käidud ja ilma ennustatud. Rahulikku aega kõigile ja häid, südamest tulevaid mõtteid!
Rita Puidet

Täna, kui teie Tema häält kuulete, ärge tehke oma südant kõvaks. (Hb 3:15)