Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Püha kiriku uus tornikiiver hakkab valmima

22.10.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

Tornikiivri alus on ülestõstmiseks valmis. Irina Mägi / Saarlane

Läinud teisipäeval jõudis Püha kiriku tornikiivri ehitus olulise etapini: sõrestik, mis kolmandiku osas plekk-kattega kaetud, tõsteti üles torni.

Aasta tagasi võeti kirikutornist alla avariiliseks muutunud, 1924. aastal Johannes Gahlbäcki projekteeritud madal telkkiiver ja torn sai ajutise katuse. Valmiv tornikiiver on eelmise koopia – torn on kandnud ka sihvakat nelja vintskapiga historitsistlikku kiivrit.
Koguduse hooldajaõpetaja Anti Toplaan ütleb, et 1993. aastal küll värviti torn üle ja taastati tornimuna, kuid ei tuvastatud majasiku põhjustatud kahjustuse ulatust. Seda hooneis kõige sagedamini esineva puidukahjuri Hyltrupes bajulus’e tehtud tööd on raske märgata ja nii tuli tõdeda, et alusraamistikust oli säilinud üsna vähe.
Et töö võimalikuks osutuks, eraldas muinsuskaitseamet pühakodade programmist 100 000 eurot, 2000 andis Pihtla vald ja umbes sama suur oli koguduse panus. Taas torni jõudnud munasse pandi läkitus tulevastele põlvedele, fotod kirikust ja pastoraadist ning vana torni mahavõtmisest, kohalikud ajalehed ja eurorahad. Lisaks pandi ristialusesse munasse hinnapakkumise ja ehituslepingu koopiad. «Las siis saja või kahesaja aasta pärast inimesed näevad, millega me siin tegelesime,» selgitas koguduse varasem juhatuse esimees projektijuht Matti Mägi, visa asjaajaja.
Töö teinud Rändmeistri OÜ juht Juhan Kilumets kiitis saarlasi: puuseppi Ando Siimu ja Meelis Möldrit ning projekteerijat Ain Pihli. Sõrestiku plekiga katmine jätkub juba tornis, lõplikult valmis saab tornikiiver mõne nädala pärast. «Järgmine töö on tugipostidele plekk-katuste tegemine ja välisseinte vuukimine, et niiskus enam sisse ei pääseks,» selgitas kohapeal Matti Mägi.
Rita Puidet

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)