Esileht » Online » Online artiklid »

President avas Toris soomepoiste mälestustahvli

24.04.2011 | | Rubriik: Online artiklid

President Toomas Hendrik Ilves ütles täna Toris Eesti sõjameeste mälestuskirikus soomepoiste mälestustahvlit avades, et teda valdavad vastandlikud tunded.

«Esiteks on mul kurb Eesti toonase valitsuse pärast, kes lasi riiki NSV Liidu sõjaväebaasid ja vaatas siis pealt, kuidas Kuusiku lennuväljalt startisid Punaarmee lennukid Soome linnu pommitama. Teiseks olen ma uhke Eesti meeste üle, kes oma valitsuse kiuste läksid Talvesõjas Soomele appi," kõneles riigipea.»

«Võõra võimu alla kaduva riigi kodanikud olid julgemad ja mehisemad kui nende valitsus. Vastates küsimusele «Kas vabaduse eest võidelda või alistuda?» valisid nad vastupanu ja võitluse. Nii Talvesõjas kui ka hiljem Jätkusõjas,» lisas ta.

Sel põhjusel väärivad need enam kui 3000 meest Ilvese sõnul mäletamist ja lugupidamist.

Tema sõnul hindasid need peamiselt vabas riigis sündinud ja vabas riigis üles kasvanud haritud noored demokraatia väärtusi ning teadsid kuhu viivad totalitaarse ühiskonna rajad.

«See oli meie kahe rahva liitlassuhe Soomele raskel ajal, mil Eesti oli iseseisvusest ilma jäämas või juba jäänud. Võideldes Soome eest, võitlesid nad ka ometi Eesti eest, totalitarismi ja võõra võimu vastu,» märkis Ilves.

Edasi loe Postimehest.

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)